Kryteria wyboru prostownika do akumulatora
![Kryteria wyboru prostownika do akumulatora Kryteria wyboru prostownika do akumulatora](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-157602-kryteria-wyboru-prostownika-do-akumulatora.jpg)
Prawie każdy posiadacz samochodu, zwłaszcza starszego, spotkał się z przypadkiem wyładowania się akumulatora. Do takiego zdarzenia zazwyczaj dochodzi przy pozostawieniu włączonych na dłużej świateł. W takich przypadkach przydaje się własny prostownik do akumulatora. Nie zawsze jednak każdy sprzęt pasuje do każdego typu akumulatora. W jaki sposób dobrać odpowiednie urządzenia?
Jakie są rodzaje prostowników?
Najpopularniejszym prostownikiem, używanym w warunkach domowych, jest ten standardowy. Jest najtańszy i stosunkowo prosty w obsłudze. Nieco bardziej skomplikowane są prostowniki procesorowe. Mikroprocesor, który znajduje się w prostowniku tego typu, umożliwia bezpieczne ładowanie akumulatora, nawet bez wyjmowania go z auta. Ponadto ładowanie kończy się, gdy akumulator w pełni jest naładowany. W prostowniku procesorowym znajdują się zabezpieczenia, które chronią przed przeładowaniem.
Innym rodzajem prostownika jest urządzenie trakcyjne, używane do samochodów elektrycznych lub maszyn takich, jak wózki widłowe.
W sklepach z akumulatorami, takich jak BATCAR, istnieje też istotny i widoczny dla wszystkich podział akumulatorów na te przeznaczone do akumulatorów żelowych i te do akumulatorów kwasowo-ołowiowych.
W jaki sposób wybrać odpowiedni prostownik?
Wybierając prostownik do akumulatora w swoim samochodzie, przede wszystkim trzeba mieć świadomość, czy akumulator jest żelowy, czy kwasowo-ołowiany. Bywają też prostowniki uniwersalne. Istotnym parametrem jest napięcie wyjściowe. Powinno być ono takie samo, jak przy akumulatorze. Jeśli wartość byłaby inna, mogłoby zaistnieć niebezpieczeństwo uszkodzenia urządzenia. Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze prostownika, jest skuteczny prąd ładowania, który podaje się w amperach. Jego wartość musi mieć około 10 procent pojemności akumulatora. Jeszcze innym parametrem może być prąd szczytowy.
W jaki sposób podłączyć prostownik?
Prostowniki do akumulatorów podłącza się podobnie w przypadku różnych ich typów. Przede wszystkim trzeba odłączyć akumulator od instalacji i wyjąć z samochodu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dysponujesz prostownikiem procesorowym.
Warto w tym momencie sprawdzić poziom elektrolitu, a jeżeli jest go mało, uzupełnić go wodą destylowaną. Następnie konieczne jest podłączenia zacisków prostownika do akumulatora plusem do plusa i minusem do minusa. Czas ładowania jest sprawą indywidualną. Może on trwać od kilku do kilkunastu godzin. Dla wygody, lepiej jest używać prostownika ze wskaźnikiem naładowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lukam Łukasz Michalak
Drogi - oznakowanie, sygnalizacja woj. mazowieckie09-500 Gostynin, Sadownika 6