Metody spawania stali
Stal jest materiałem używanym do wykonywania wielu części i podzespołów maszyn i urządzeń, a także rozmaitych konstrukcji czy elementów wszelkiego typu instalacji i budowli. Sposobem na jej szybkie i niezawodne łączenie jest korzystanie z jednej z dostępnych metod spawania, dobieranych w zależności od warunków, w jakich ma być prowadzone oraz oczekiwanej charakterystyki powstałej spoiny.
Zalety spawania
Spawanie jest jednym z najdoskonalszych, a zarazem najpowszechniej wykorzystywanych sposobów trwałego łączenia metali. Dobrze wykonany spaw gwarantuje szczelność, a jednocześnie odporność na obciążenia. W przypadku elementów instalacji wymagających zachowania ściśle sprecyzowanych w obowiązujących normach parametrów jakość wykonywanych spoin możne być poddana weryfikacji. Odbywa się to za pomocą badań połączeń spawanych z użyciem odpowiednio dobranej metody nieniszczącej np. penetracyjnej. Zaletą spawania jest też dostępność wielu technologii odpowiadających różnym potrzebom i rodzajom materiału. Wśród najczęściej stosowanych są spawanie łukiem elektrycznym, spawanie gazowe i plazmowe oraz laserowe.
Spawanie łukiem elektrycznym
Podczas spawania łukiem elektrycznym temperatura potrzebna do upłynnienia stali jest osiągana za sprawą przepływu prądu elektrycznego między elektrodą a uziemionym elementem. Popularne jest spawanie MMA, a zatem używanie elektrody topliwej, z której dostarczany jest materiał niezbędny do uformowania spoiny, a wydzielane podczas procesu gazy tworzą osłonę zabezpieczającą przed przedostawaniem się zanieczyszczeń. Inną możliwością jest spawanie MIG/MAG albo TIG, odbywające się w osłonie specjalnie podawanych gazów i z wykorzystaniem elektrody nietopliwej.
Spawanie gazowe, plazmowe i laserowe
W przypadku spawania gazowego stal jest rozgrzewana przez spalanie podawanego gazu. Metody tej używa się głównie do elementów o znacznej grubości. Przy spawaniu plazmowym za wytworzenie właściwej temperatury odpowiada plazma tworzona z gazu przechodzącego przez łuk elektryczny. Korzysta się z niego zwykle tam, gdzie potrzebne jest uzyskanie spawów wysokiej jakości przy zachowaniu dużej wydajności. Spawanie laserowe wiąże się z podgrzewaniem metalu przy użyciu skoncentrowanej wiązki światła. Fotony uderzające w powierzchnię metalu powodują wybijanie elektronów, co generuje znaczną ilość ciepła.
Spawanie stali oraz badanie jakości spoin najlepiej zlecić doświadczonemu wykonawcy. Dobrym przykładem będzie tu firma PALMARK, dysponująca laboratorium badań nieniszczących, umożliwiającym sprawną weryfikację jakości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana