MIG, MAG, TIG - poznaj metody spawania
Łączenie metali dzięki spawaniu pozwala na uzyskiwanie elementów o dużej wytrzymałości i jednolitej strukturze. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z metod związanych z użyciem łuku elektrycznego, który za sprawą prądu rozgrzewa metal na tyle, iż dochodzi do jego upłynnienia. W zależności od rodzaju wykorzystywanego materiału można zastosować spawanie MIG, MAG lub TIG. Techniki te, choć zbliżone, mają inną charakterystykę.
Spawanie MIG
Jedną z najczęściej wykorzystywanych technologii spawalniczych będzie tzw. metoda 131, czyli spawanie MIG. We Wrocławiu usługami w tym zakresie zajmuje się firma ISKRA z Trzebnicy. Proces MIG (Metal Inert Gas) jest spawaniem w osłonie gazów obojętnych, a więc argonu, helu albo ich mieszaniny. Są one dostarczane przez dyszę w uchwycie spawalniczym i zapobiegają zanieczyszczaniu powstającego jeziorka spawalniczego. W spawaniu MIG używa się również drutu spawalniczego podawanego przez prowadnicę znajdującą się również w uchwycie. Metodę tę stosuje się do łączenia stali, a także metali nieżelaznych – aluminium, magnezu, miedzi, tytanu czy cyrkon, jak również rozmaitych ich stopów.
Spawanie MAG
Spawanie MAG (Metal Active Gas) określane jako metoda 135 oznacza spawanie w osłonie gazu aktywnego, a więc dwutlenku węgla albo jego mieszanki z argonem, helem lub tlenem. Mechanizm jest tu dokładnie taki sam jak w przypadku spawania metodą MIG. Korzysta się również z tego samego urządzenia nazywanego popularnie migomatem. Spawanie metodą MAG jest stosowane głównie w przypadku stali. Łączy się z jej pomocą stale konstrukcyjne niestopowe, niskostopowe oraz wysokostopowe.
Spawanie TIG
Spawanie TIG, czyli metoda 141 (Tungsten Inert Gas) jest prowadzone w osłonie gazów obojętnych, a więc argonu, helu albo ich mieszanki, przy wykorzystaniu wolframowej elektrody nietopliwej. Materiał do zasilania jeziorka spawalniczego ma postać prętów podawanych ręcznie. Spawanie TIG sprawdza się w przypadku wszystkich metali, zwłaszcza stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Nadaje się także znakomicie do metali nieżelaznych – stopów miedzi, aluminium i magnezu, a także niklu oraz tytanu. Firma ISKRA z Trzebnicy zajmuje się spawaniem MIG i TIG, specjalizuje się w obróbce CNC metali oraz ich hartowaniu indukcyjnym, a także w ślusarstwie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana