Metody regeneracji filtrów cząstek stałych
Regeneracja filtrów DPF to nie tylko sposób na zadbanie o swój samochód, ale także na uniknięcie mandatu i kary pieniężnej. Takie czyszczenie można przeprowadzić na kilka sposobów, zawsze w doświadczonym warsztacie. Źle przygotowana procedura albo wykonanie jej niepoprawnie może znacząco wpłynąć na sposób pracy silnika, a brudny filtr będzie niebezpieczny.
Kiedy należy wyczyścić filtry DPF?
Zabrudzone filtry cząstek stałych mogą wpływać negatywnie na działanie silnika. Dlatego za podstawę do ich regeneracji uważa się:
wyraźne pogorszenie się pracy pojazdu,
zwiększone dymienie podczas jazdy,
zapalenie się kontrolki oznaczającej filtr DPF,
uruchomienie trybu awaryjnego silnika,
wyraźnie wyczuwalny zapach paliwa wydobywający się z pojazdu.
Sposobem na zwiększenie komfortu jazdy jest regeneracja filtrów DPF. Jest kilka metod, które wykorzystuje się w tym celu. Ich dobór zależy od narzędzi, jakimi posługują się warsztaty oraz indywidualnych potrzeb silnika. Wszystkie są jednak tak samo skuteczne.
W jaki sposób przeprowadza się regenerację filtrów DPF?
Najczęściej stosowaną metodą regeneracji filtrów cząstek stałych jest czyszczenie hydrodynamiczne. Przeprowadza się je w specjalnej maszynie, która wykorzystuje wodę do pozbycia się toksycznych zanieczyszczeń pozostałych na komponencie. Oprócz tego można spotkać się także z:
czyszczeniem pneumatycznym,
czyszczeniem chemicznym,
czyszczeniem ultradźwiękowym,
czyszczeniem poprzez wypalanie serwisowe.
Każda metoda jest bezpieczna dla filtrów DPF i skuteczna. Po ich wykonaniu warsztat dodatkowo sprawdza stan komponentów. Sama regeneracja to nie tylko czyszczenie, ale także przygotowanie elementu do tej procedury.
Regenerację filtrów cząstek stałych każdorazowo powinno się przeprowadzać w punktach specjalizujących się w tego typu pracy. Firmy takie jak REGENERACJA FILTRA CZĄSTEK STAŁYCH DPF FAP czyszczą za pomocą znanych i skutecznych technik, do których wykorzystują przeznaczone do konkretnej metody urządzenia. Czyszczenie filtra samodzielnie może okazać się trudne, czasochłonne oraz niedokładne. Do takiej sytuacji nie można dopuścić, ponieważ osadzające się na nim związki toksyczne są niebezpieczne dla zdrowia i wpływają negatywnie na sposób prowadzenia pojazdu. Ucierpi na tym również działanie silnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana