Jaki gaz wykorzystuje się w samochodach?
Gaz jest często wykorzystywany jako paliwo w samochodach, a dostęp do niego jest stosunkowo łatwy ze względu na rozwiniętą sieć stacji autogazu. Wyjaśniamy, czym jest paliwo gazowe, z czego dokładnie się składa oraz jakie właściwości posiada. Tłumaczymy, co wpływa na to, że kierowcy często decydują się na instalację LPG w swoich autach, a autogaz postrzegają jako sensowną alternatywę wobec benzyny.
Co to jest LPG?
Gaz wykorzystywany jako paliwo zasilające pojazdy spalinowe określa się mianem LPG. Jest to skrót pochodzący od angielskiej nazwy „liquefied petroleum gas” tłumaczonej jako skroplony gaz petrochemiczny. LPG to mieszanina gazów węglowodorowych i ropopochodnych, składająca się zazwyczaj butanu oraz propanu. Otrzymuje się go z gazu ziemnego lub w wyniku rafinacji ropy naftowej. Jest on bezbarwny i bezwonny. Poddaje się go sprężaniu, by móc wygodnie magazynować w formie ciekłej w specjalnie do tego przystosowanych zbiornikach bądź butlach. Instalacje LPG są niskociśnieniowe, przez co zbiornik ten jest lekki. Gaz płynny LPG używany jest nie tylko w samochodach, ale między innymi również do celów przemysłowych i jako surowiec grzewczy w domach. Ze względu na wszechstronne zastosowanie jest powszechnie dostępny na rynku, a takie firmy jak dostawca gazu Gal-Gaz zajmują się jego dystrybucją obejmującą zarówno sprzedaż produktu, jak i transport.
Dlaczego LPG wykorzystuje się jako paliwo?
Ceny paliwa gazowego na stacjach są po prostu znacznie niższe od benzyny. Dzięki temu montaż instalacji LPG w samochodzie może się zwrócić już po pół roku. Mniejsze koszty eksploatacji to jednak nie jedyna zaleta LPG. Nie ma potrzeby dodatkowego rozpylania paliwa gazowego w cylindrach silnika, co sprawia, że spala się go wydajniej i bezpieczniej dla silnika. Za sprawą LPG poszczególne elementy silnika mniej się zużywają. Autogaz jest też odporny na spalanie stukowe, dlatego można go używać w silnikach o zapłonie stukowym, a co za tym idzie nie ma potrzeby stosowania w tym przypadku toksycznych substancji antydetonacyjnych.
We współczesnych czasach coraz większą rolę odgrywa ekologia – dotyczy to także branży motoryzacyjnej, która próbuje sprostać nowym wymaganiom, a także samych właścicieli aut. I to właśnie dla wielu z nich istotne jest to, że samochody zasilane gazem produkują zdecydowanie mniej substancji szkodliwych dla środowiska, niż te napędzane tylko benzyną. LPG generuje bowiem mniej gazów cieplarnianych, substancji ozonotwórczych, a także nie pozostawia po sobie popiołu
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana