Kto może pracować na rusztowaniach?
Wykonywanie prac budowlanych m.in. przy elewacji budynku lub na jego dachu, a także prowadzenie niektórych robót montażowo-instalacyjnych wymaga korzystania z rusztowań pozwalających na docieranie na odpowiednią wysokość wraz z narzędziami i sprzętem. Z uwagi na istniejące ryzyko upadku wiąże się z koniecznością ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz obowiązujących przepisów.
Praca na rusztowaniach a bezpieczeństwo
Zagrożenia związane z pracą na wysokości sprawiają, że wykorzystywane rusztowania muszą zabezpieczać pracowników w sposób, który zminimalizuje ryzyko wypadku. Używane rusztowania muszą posiadać dopuszczenie zaświadczające, iż spełniają one wymogi obowiązujących norm. Do montażu rusztowań są uprawnione wyłącznie osoby mające uprawnienia montera rusztowań. Samo rusztowanie musi być złożone zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w dokumentacji technicznej. Liczyć się będzie m.in. jego właściwe wypoziomowanie, zakotwienie w przypadku rusztowań elewacyjnych oraz zainstalowanie wymaganych części wpływających na bezpieczeństwo – poręczy, barierek czy bortnic. Przy wyborze i przygotowywaniu rusztowania trzeba uwzględnić potrzebną nośność, a także takie czynniki jak obciążenie wiatrem. Gotowa konstrukcja musi być odebrana przez kierownika budowy albo uprawnioną osobę, co powinno zostać potwierdzone odpowiednim protokołem oraz wpisem w dzienniku budowy. Warto też pamiętać, że osoby pracujące na rusztowaniu powinny zachowywać ostrożność oraz nosić kaski. Praca na rusztowaniach jest niedozwolona w czasie gęstej mgły, opadów i gołoledzi, a także silnego wiatru i w czasie burz.
Jakie wymogi trzeba spełnić, by pracować na rusztowaniu?
Praca na rusztowaniu nie wymaga dodatkowych kwalifikacji zawodowych, mogą z nich korzystać wszystkie osoby zatrudnione na budowie, o ile zostały przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy z ich uwzględnieniem. Roboty wykonywane na rusztowaniach są jednak pracą na wysokości, osoby, które mają je prowadzić, powinny więc mieć orzeczenie od lekarza medycyny pracy dopuszczające do tego rodzaju zadań. Z reguły badanie lekarskie obejmuje w takim przypadku sprawdzenie słuchu i wzroku, a także kontrolę pod kątem schorzeń neurologicznych mogących powodować problemy z utrzymaniem równowagi. Poza badaniami dopuszczającymi konieczne są też ważne badania okresowe.
Rozstawienie rusztowań najlepiej zlecić firmie mającej duże doświadczenie w pracach tego rodzaju. Dobrym przykładem może tu być Euro Rusztowania z Wrocławia. Specjalizuje się ona również w sprzedaży oraz wynajmie ogrodzeń przenośnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana