Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z siecią PROFIBUS?
Sieć PROFIBUS to bardzo popularny rodzaj sieci przemysłowej stosowanej do komunikacji między urządzeniami peryferyjnymi a systemem sterowania. Charakteryzuje się odpornością na zakłócenia, pozwala zintegrować urządzenia wielu producentów, zapewnia dyspozycyjność całej linii produkcyjnej. Aby utrzymać jej niezawodność, należy przeprowadzić działania prewencyjne. Jakie są najczęstsze problemy z siecią PROFIBUS?
Jak wykryć nieprawidłowości w działaniu sieci PROFIBUS?
W związku z tym, że stabilność sieci gwarantuje dyspozycyjność całej linii produkcyjnej w zakładzie, warto korzystać z profesjonalnych narzędzi diagnostycznych, które pozwolą skutecznie zlokalizować przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania sieci. Analiza wyników diagnostyki sieci przemysłowych pozwoli wdrożyć konkretne działania prewencyjne. Nowoczesne narzędzia inżynierskie charakteryzują się rozszerzoną funkcjonalnością – udostępniają informacje o stanie sieci i przyczynach problemów komunikacyjnych.
Jakie problemy z siecią PROFIBUS są najczęstsze?
Do najpopularniejszych problemów z siecią PROFIBUS można zaliczyć niewłaściwe wykonanie lub błędna modyfikacja sieci przemysłowej. W tej grupie błędów wyróżniamy źle wykonane okablowanie z wykorzystaniem kabla niezgodnego ze specyfikacją, dołączenie do segmentu zbyt dużej ilości urządzeń, zachowanie zbyt długich odcinków kabla, pojawienie się odgałęzień w sieci.
Istnieją również przypadki, kiedy to źródłem problemu była niewłaściwa terminacja (zakończenie linii), która wywołuje występowanie odbić sygnału w linii, co z kolei oznacza zniekształcenie transmitowanego sygnału. W tym przypadku należy korzystać z dedykowanych narzędzi diagnostycznych, gdyż inspekcja wizualna nie zawsze musi być wystarczająca, gdyż zdarza się, że przyczyną problemów z siecią PROFIBUS może być uszkodzenie przełącznika w konektorze lub brak zasilania terminatora.
Do pozostałych przyczyn błędnej komunikacji w sieci można zaliczyć także uszkodzenie interfejsu. Skutkuje ono brakiem zasilania dla terminatora lub brakiem sygnału. Może wywołać także napięcia niemieszczące się w specyfikacji. Eksperci wskazują także na błędy takie jak: błędny sposób połączenia ekranu, niezachowanie wymaganych odległości, uszkodzenie kabla lub korozja połączeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana