Czy zażelaziona woda nadaje się do spożycia?
Zgodnie z obowiązującymi normami zawartość żelaza w wodzie nie może przekraczać poziomu 0,2 mg/l. Żelazo jest naturalnie występującym pierwiastkiem w wodzie, dlatego często dochodzi do przekroczenia tego poziomu – mowa głównie o ujęciach podziemnych. Według Generalnego Inspektora Sanitarnego skala stężeń jest przekraczana nawet w 70% ujęć w różnych lokalizacjach. Przekroczenia te mogą być minimalne i niezauważalne, ale zdarzają się także bardzo wysokie stężenia.
Skąd bierze się żelazo w wodzie?
Żelazo jest jednym z głównych składników skorupy ziemskiej i może przenikać do wód podziemnych pod postacią tlenków, siarczków i węglanów. Źródłem żelaza są skały osadowe i magmowe – pierwiastek uwalnia się na skutek hydrolizy i rozpuszczonego w wodzie dwutlenku węgla. Im niższe pH wody, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się żelaza. Innym powodem zażelazienia wody są zanieczyszczenia przemysłowe i kopalniane. Żelazo może przenikać przez sieć dystrybucyjną, a jego źródłem może stać się także osad i korozja występująca w rurach.
Czy można pić wodę zażelazioną?
Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do funkcjonowania organizmu i kilkunastokrotne przekroczenie normy podanej w rozporządzeniu nie ma wpływu na nasze zdrowie. Woda zdatna do spożycia może mieć stężenie żelaza na poziomie nawet 3 mg/l. Według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma podstaw, aby obliczać stężenie żelaza i określać poziom, który stanowiłby realne zagrożenie dla życia. Niemniej żelazo może wpływać negatywnie na smak i zapach wody. Dlatego chętnie wykorzystywane są systemy odżelaziania wody, które dostarcza Hydroo-System - firma z Warszawy specjalizująca się w urządzeniach do uzdatniania wody.
Jak usunąć żelazo z wody?
Istnieje kilka sposobów na usuwanie nadmiaru żelaza z wody, a dobór odpowiedniej metody zależny jest od konkretnej sytuacji. Można zastosować zmiękczacz wody, stację wielofunkcyjną lub kolumnę filtracyjną. Oferowane przez Hydroo-System filtry do wody w Warszawie to zarówno urządzenia kompaktowe, jak i sprzęty o bardziej zaawansowanej budowie, które podłącza się do sieci wodnokanalizacyjnej w budynku lub montuje pod zlewozmywakiem. Ciekawym rozwiązaniem są odżelaziacze z napowietrzaczem, które korzystają z napowietrzania zewnętrznego i mogą filtrować naprawdę spore ilości wody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana