Jakie dokumenty są niezbędne przy rejestracji samochodu jako zabytkowy?
Są różne powody, dla których właściciele samochodów chcą zarejestrować swoje auta jako zabytkowe. Aby jednak rzeczywiście mogli oni to zrobić, muszą najpierw przygotować komplet niezbędnych dokumentów. A zatem, które z nich są potrzebne? Przeczytaj tekst, aby poznać odpowiedź na to pytanie i dowiedzieć się więcej na temat rejestracji samochodu jako zabytkowego.
Kiedy samochód można uznać za zabytkowy?
Oczywiste jest, że nie każdy pojazd można uznać za zabytkowy. Auto musi spełniać określone warunki dotyczące między innymi jego wieku. Aby samochód można było zarejestrować jako zabytkowy, musi minąć co najmniej 25 lat od jego produkcji. Co więcej, powinien być z niej wycofany od przynajmniej 15 lat. Czasem możliwe jest też zarejestrowanie młodszych samochodów, warunkiem jest między innymi branie udziału w ważnych wydarzeniach historycznych czy sportowych. Wiek nie jest jednak jedynym kryterium. Aby właściciel mógł dokonać rejestracji samochodu jako zabytkowego, w skład auta muszą wchodzić głównie oryginalne elementy. Oznaczenie w postaci żółtych tablic można zastosować również po okazaniu kompletu dokumentów. A zatem, o jakie pisma konkretnie chodzi?
Rejestracja pojazdu jako zabytkowego – dokumenty
Podstawą rejestracji auta jako zabytkowego jest złożenie odpowiedniego wniosku. Oprócz tego należy przedstawić między innymi dowód własności pojazdu (w postaci na przykład umowy lub faktury VAT), dowód rejestracyjny lub zastępujące go oświadczenie, a także stosowne potwierdzenie ze stacji kontroli pojazdów. Czasem, jeśli auto było sprowadzane zza granicy, konieczne jest również okazanie dowodu odprawy celnej oraz dokumentów dotyczących akcyzy. Poza tym trzeba dostarczyć pismo zawierającego decyzję o wpisaniu samochodu do rejestru zabytków. W przejściu przez opisywany proces może pomóc rzeczoznawca online. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że aby mogło dojść do rejestracji pojazdu jako zabytkowego, trzeba przedstawić komplet wymaganych dokumentów. Nie ulega wątpliwości, że wartość auta rośnie ze względu na jego historię, a także dodaje prestiżu właścicielowi. Takie pojazdy cechują się też zwykle wyjątkową estetyką, przez co zwracają uwagę innych kierowców. Warto zapoznać się również z innymi korzyściami i przywilejami, jakie przynosi rejestracja samochodu jako zabytkowego. Należy dowiedzieć się też wszystkiego na temat obowiązków właścicieli aut tego typu. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepsza opcja to skorzystanie z porady pracowników specjalistycznych firm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana