Jak zapewnić lepszą mobilność osobom z niepełnosprawnościami?
Opieka nad osobami z niepełnosprawnościami mającymi problemem z samodzielnym poruszaniem się to trudne zadania. Część pacjentów pragnie również samodzielności i większej niezależności od ich opiekunów. W zależności od ich stanu zdrowia pomocny okazuje się zakup urządzeń pomocniczych zapewniających lepszą mobilność osobom niepełnosprawnym. Jakie sprzęty ułatwiające przemieszczanie się warto zakupić? Podpowiadamy.
Kule ortopedyczne i laski
Kule i laski ortopedyczne to produkty przeznaczone dla osób, które mają trudności z chodzeniem, jednak z pewną pomocą są w stanie, samodzielnie się przemieszczać. Kule używane są po to, aby przenieść ciężar ciała z nóg na ręce. Laski zaś odciążają jedną część ciała i mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby z dysfunkcjami ruchu, jak i przez seniorów mających problemy z poruszaniem się. Laski i kule ortopedyczne będą bowiem zapewniać asekuracje i stabilne podparcie podczas chodzenia. Wyposażone są one także w miękkie rączki, które zapewniają pacjentom komfort.
Chodzik rehabilitacyjny
Chodzik rehabilitacyjny natomiast znajduje zastosowanie w leczeniu i rehabilitacji pacjentów. Przede wszystkim gwarantuj on podparcie oraz asekurację podczas chodzenia. W ofercie Med-Sport znajdziemy różne modele chodzików, które możemy dopasować do preferencji oraz stanu zdrowia pacjenta. Są to m.in. warianty składane z nóżkami z gumowymi nasadkami antypoślizgowymi zwiększającymi bezpieczeństwo, modele z kołkami, trzyfunkcyjne lub podpórki czterokołowe z podparciem pod łokcie albo nogi.
Każdy model ma szerokie pole podparcia, co pomaga osobom z niepełnosprawnościami w utrzymaniu równowagi. Co więcej, regulowana wysokość nóżek umożliwia dopasowanie ich do wzrostu pacjenta. Warto wspomnieć o tym, że modele czterokołowe dodatkowo wyposażone są w niewielki koszyk, który przyda się w szczególności do samodzielnych zakupów.
Wózek z napędem elektrycznym
Wózki elektryczne to alternatywa dla modeli ręcznych, charakteryzująca się znacznie prostszą obsługa. Mogą poruszać się nimi nawet pacjenci borykający się z problemami z motoryką, ponieważ wózki sterowane są w podłokietniku, a więc nie wymagają one pełnego zakresu ruchu rąk. Sama obsługa wózka jest również intuicyjna i prosta.
Wózek inwalidzki z napędem elektrycznym posiada hamulec elektromagnetyczny zwiększający bezpieczeństwo korzystania ze sprzętu. Wybierając konkretny model, warto jednak skorzystać z pomocy fizjoterapeuty i dostosować wariant wózka do preferencji pacjenta oraz jego kondycji zdrowotnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana