Z czego wynika depresja poporodowa?
![Z czego wynika depresja poporodowa? Z czego wynika depresja poporodowa?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-268614-z-czego-wynika-depresja-poporodowa.jpg)
Narodziny dziecka dla większości społeczeństwa kojarzą się z radosnym okresem. Niestety jednak zgodnie z danymi podanymi przez Ministerstwo Zdrowia od 10 do 22% kobiet cierpi po porodzie na depresję poporodową, której objawy nawet w połowie przypadków pod naciskiem presji społecznej są przez nie ignorowane. Dlatego też podpowiadamy jak rozpoznać u siebie lub bliskiej osoby depresję poporodową oraz jak skutecznie z nią walczyć.
Czym jest depresja poporodowa i jakie są jej objawy?
Depresja poporodowa przez wiele osób jest mylnie utożsamiana z baby blues, czyli smutkiem poporodowym, który występuje nawet u 80% matek i nasila się w 5 lub 6 dniu po porodzie. To, co różni go przede wszystkim od niej, jest jednak fakt, że trwa on ograniczony czas - najczęściej około 2 tygodnie. Depresja poporodowa wraz ze swoimi objawami trwa natomiast o wiele dłużej. Najczęściej pojawia się w okresie od 1 do 6 miesiąca po narodzinach dziecka. Ma ona negatywny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne matki, ale także jej relacje z niemowlęciem oraz rodziną. Do charakterystycznych objawów depresji poporodowej zaliczyć można natomiast:
chroniczne obniżenie nastroju i płaczliwość,
rozdrażnienie,
anhedonie,
stały brak energii,
obniżona samoocena,
poczucie bezradności w roli matki,
bezsenność,
stany lękowe związane często bezpośrednio z dzieckiem i opieką nad nim.
Jakie są przyczyny występowania depresji poporodowej?
Specjalistom z zakresu psychiatrii wciąż trudno jednoznacznie określić przyczyny występowania depresji poporodowej. Wśród nich wymieniają oni między innymi czynniki związane z ciążą, takie jak komplikacje zdrowotne w trakcie jej przebiegu czy występowanie we wcześniejszym okresie poronień. Dodatkowo występowanie w przeszłości epizodów depresyjnych lub myśli rezygnacyjnych określane jest także jako jeden z elementów, które występowały u kobiet cierpiących z powodu depresji poporodowej.
Jak poradzić sobie z depresją poporodową?
W przypadku zauważenia u siebie lub bliskiej osoby objawów depresji poporodowej, należy skorzystać z pomocy lekarza, którą w Dębicy oferuje między innymi specjalistyczny gabinet psychiatryczny Lek. Med. Andrzeja Wilka. Leczenie depresji poporodowej najczęściej obejmuje natomiast psychoterapię, która niekiedy wspomagana jest także farmakoterapią.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Shape And Beauty Sp. z o.o.
Kosmetyka - usługi woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, ks. Majorka 3 lok. 4
-
Ortoconcept Sp. z o. o.
Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt woj. dolnośląskie54-530 Wrocław, Graniczna 89A
-
Evita Centrum Medyczne E. & W. Ziemniak s.c.
Lekarze - okuliści woj. małopolskie31-153 Kraków, Szlak 28 lok. 8