Jak sfinansować instalację fotowoltaiczną?
Finansowanie instalacji fotowoltaicznych odbywa się na innych zasadach dla osób prywatnych i innych dla firm. Do możliwych rozwiązań należą kredyty, leasingi i dotacje. Oczywiście instalacje można sfinansować z własnej kieszeni, czyli gotówką, ale nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek. Sprawdźmy zatem jak pokryć koszty założenia instalacji PV.
Finansowanie instalacji fotowoltaicznej. Przegląd dostępnych rozwiązań.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sfinansować instalację z własnej kieszeni. Jest to najszybsze rozwiązanie, bez żadnych dodatkowych kosztów. Nie mniej jednak sporą popularnością cieszą się niskooprocentowane kredyty, przy czym warunki ich udzielenia zależą głównie od banku.
Zaletą kredytu na fotowoltaikę jest preferencyjne oprocentowanie, które zwykle nie przekracza 5%. Raty dobiera się w taki sposób, aby wynosiły dokładnie tyle, ile kosztują comiesięczne rachunki za prąd. Koszty takiego kredytu są praktycznie nieodczuwalne dla domowego budżetu. Co ważne, kredyty związane z finansowaniem inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska udzielane są bez konieczności dysponowania wkładem własnym, a prowizja pobierana przez banki w tym przypadku jest naprawdę niewielka.
Firmy mogą z kolei skorzystać z leasingu, który spłaca się podobnie jak raty kredytu. Co ważne, raty leasingu i opłata wstępna mogą być wrzucane w koszty uzyskania przychodu, co przekłada się na niższe kwoty należnych podatków. Warto wiedzieć, że na decyzję leasingową czeka się dłużej niż na kredytową. Co ważne, leasing nie obniża zdolności kredytowej.
Obecnie większość firm zajmujących się montażem fotowoltaiki rozbudowuje swoje oferty właśnie o możliwość finansowania – czego przykładem jest firma produkuj-prad.pl działająca w okolicach Bolesławca.
Dotacje na instalacje fotowoltaiczne
Sposobem na sfinansowanie, a raczej pokrycie części kosztów związanych z montażem paneli PV są dotacje. Decydując się na montaż fotowoltaiki w Bolesławcu, można liczyć na wsparcie w pozyskaniu dopłat. Przykładowo, beneficjenci programu „Mój prąd” mogą liczyć na kwotę 3000 zł w formie bezzwrotnej subwencji przeznaczonej na nowopowstające instalacje. Dofinansowanie przyznawane jest wyłącznie osobom fizycznym, a maksymalna wielkość instalacji nie może przekraczać 10 kW.
Z kolei program „Czyste powietrze” kierowany jest do osób, które modernizują swoje domy — środki unijne udzielane są w formie dotacji lub pożyczek, w zależności od dochodu. Na koniec warto wspomnieć o uldze termomodernizacyjnej, która umożliwia odliczenie poniesionych kosztów od podstawy opodatkowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana