Zasady przygotowania podbudowy pod kostkę
![Zasady przygotowania podbudowy pod kostkę Zasady przygotowania podbudowy pod kostkę](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-316557-zasady-przygotowania-podbudowy-pod-kostke.jpg)
Kostka brukowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do wykonywania nawierzchni dróg, chodników czy placów. Wyróżnia ją estetyka, trwałość i łatwość montażu. Aby jednak nawierzchnia spełniła swoją funkcję, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podbudowy pod kostkę.
Prace ziemne i zagęszczanie gruntu
Pierwszym etapem przygotowania podbudowy pod kostkę brukową jest wykonanie prac ziemnych. Należy ocenić rodzaj gruntu, na którym ma być położona kostka oraz określić jego nośność. Jeśli grunt jest słabej jakości, może być konieczne zastosowanie geosyntetyków lub wykonanie dodatkowych warstw zagęszczonego piasku czy żwiru. Następnie przystępujemy do wykopu na głębokość około 30 cm poniżej poziomu docelowego nawierzchni. Tak przygotowany grunt należy jeszcze odpowiednio zagęścić przy pomocy zagęszczarki wibracyjnej, aby stanowił on jak najlepszą bazę dla kolejnych warstw.
Warstwy podbudowy pod kostkę
Podbudowa pod kostkę brukową składa się z kilku warstw, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej nośności oraz odprowadzenie nadmiaru wody. Pierwsza warstwa to podkład, wykonany z gruboziarnistego kruszywa. Na niej układana jest podsypka z drobnoziarnistego kruszywa, która ma za zadanie wyrównać powierzchnię oraz utworzyć równą i stabilną bazę dla kostki brukowej. Kolejną ważną warstwą jest pospółka, która ma zapewnić odpowiednią przepuszczalność wodną.
Układanie kostki brukowej i fugowanie
Po przygotowaniu podbudowy przystępujemy do układania kostki brukowej. Wybierając kostkę, warto zwrócić uwagę na jej jakość oraz kształt. Kostkę układamy na wcześniej przygotowanej pospółce, zaczynając od jednego z rogów nawierzchni. Aby mieć pewność, że kostka będzie ułożona równo i stabilnie, warto korzystać z jakościowego sprzętu, np. od producenta narzędzi brukarskich Jazon. Po ułożeniu całej nawierzchni przystępujemy do fugowania, czyli wypełnienia szczelin między kostkami piaskiem polimerowym lub podobnym materiałem. Ma ono na celu zwiększenie stabilności nawierzchni oraz zapewnienie odpowiedniej przepuszczalności wodnej. Stosując się do powyższych zasad przygotowania podbudowy pod kostkę brukową, można liczyć na trwałą i estetyczną nawierzchnię przez wiele lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Domal ZUH Emil Kwiatkowski
Budowlane usługi - elektroinstalacyjne woj. zachodniopomorskie78-600 Wałcz, Kolejowa 11
-
Kemichal Bielsko-Biała Ziemowit Tobiczyk
Farby, lakiery - produkcja, hurt woj. śląskie43-378 Rybarzowice, Bielska 808
-
Zakład Ogólnobudowlany Dareks Dariusz Sędrowski
Budowlane usługi - ogólnobudowlane woj. warmińsko-mazurskie11-100 Lidzbark Warmiński, Lipowa 17 lok. 1