Jak przygotować dziecko do rozwodu?
![Jak przygotować dziecko do rozwodu? Jak przygotować dziecko do rozwodu?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-182592-jak-przygotowac-dziecko-do-rozwodu.jpg)
Dziecko w czasie rozwodu rodziców przeżywa skrajne emocje, od smutku, przez obojętność aż po złość czy przypisywanie sobie winy. Rodzice muszą więc odpowiednio przygotować swoje pociechy na ten proces. W żadnym przypadku nie można używać ich jako broni przeciwko partnerowi ani grać na ich emocjach. Dziecko nie może być ofiarą decyzji swoich opiekunów, a obowiązkiem dorosłych jest zadbanie o jego komfort.
Rozmowa o rozstaniu - czy w ogóle należy ją przeprowadzać?
Wielu rodziców nie porusza tematu rozejścia się z partnerem przy dzieciach. Nie jest to jednak mądra strategia, bo te czują, że coś jest nie tak, jak dotychczas. Kiedy rodzice milczą, zaczynają brać na siebie poczucie winy za to, co się dzieje. Rozmowa musi być więc przeprowadzona, a podczas jej trwania należy przestrzegać kilku ważnych reguł. Oto one:
- rozmawianie o rozwodzie dopiero kiedy będzie on pewny,
- dyskusja z dzieckiem w obecności drugiego rodzica,
- informowanie wszystkich dzieci o tym samym, bez względu na ich wiek.
Jeśli rodzice nie wiedzą, jak poprawnie zakomunikować decyzję o rozwodzie, mogą zdecydować się na spotkanie z terapeutą.
Poinformowanie dziecka o rozwodzie musi przejść bez emocji, szczególnie tych negatywnych. Nie można wyrzucać sobie żalów, oskarżać się nawzajem albo sugerować, że maluch miał coś wspólnego z podjęciem takiej, a nie innej decyzji. Ważne jest także, aby pociecha zrozumiała, że rozwód jest już pewny. Jeśli poczuje, że istnieje nawet mała szansa, aby rodzice do siebie wrócili, będzie starała się zrobić wszystko, aby do tego doszło. Wszystkie dzieci muszą zostać poinformowane o rozwodzie w tym samym czasie oraz w taki sam sposób. Nie istnieje granica wieku, do której pociechę należy chronić od jakichkolwiek denerwujących czy przykrych informacji.
Pomoc terapeuty przy rozmowach o rozwodzie
Każde dziecko może mieć inną reakcję na informacje o rozwodzie. Jeśli taka rozmowa ma przebiegać w kontrolowanych warunkach, dobrze skorzystać z pomocy poradni psychologicznej, takich jak Carpe Diem – niepubliczna Poradnia psychologiczno-Pedagogiczna. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści, między innymi:
- pomoc w opanowaniu emocji dziecka na miejscu,
- możliwość przygotowania malucha do przyjęcia informacji, które usłyszy,
- przeprowadzenie rozmowy w kontrolowanych warunkach – to szczególnie ważny punkt dla tych rodziców, którzy nie potrafią już spokojnie ze sobą rozmawiać.
Jeśli dziecko jest wrażliwe, ciężko przejdzie informacje o rozwodzie rodziców. Dotyczy to zarówno małych pociech, jak i nastolatków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Shape And Beauty Sp. z o.o.
Kosmetyka - usługi woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, ks. Majorka 3 lok. 4
-
Knack Clinic Chirurgia plastyczna Michał Knakiewicz
Lekarze - chirurgia plastyczna woj. dolnośląskie50-349 Wrocław, Sienkiewicza 33A