Jak prawidłowo konserwować podłogę drewnianą?
Drewno jest jednym z materiałów najczęściej wybieranych do pokrycia podłóg w domach i mieszkaniach. Podłogi drewniane są nie tylko estetyczne i efektowne, ale także trwałe. Aby jednak mogły zachować swój niepowtarzalny wygląd oraz cechy, konieczne jest regularne przeprowadzanie konserwacji. Nie bez znaczenia są wykorzystane środki oraz sposób, w jaki wykonuje się konserwację. Nieumiejętnie wykonana może doprowadzić do uszkodzenia drewna.
Jak dbać o podłogi z drewna?
W przypadku podłóg drewnianych ważna jest nie tylko konserwacja, ale przede wszystkim codzienna, odpowiednia pielęgnacja. Jak robić to prawidłowo? Zaleca się regularne odkurzanie podłogi drewnianej, co uchroni jej powierzchnię przed zarysowaniami powodowanymi przez ziarenka piasku czy inne zanieczyszczenia. Bardzo ważne jest, aby unikać szczotek z twardym włosiem, ponieważ mogą one zarysowywać i uszkadzać powierzchnię drewna. Mycie podłóg drewnianych należy wykonywać wyłącznie za pomocą specjalistycznych, przeznaczonych do tego celu, środków. Jako że drewno jest podatne na odkształcenia spowodowane przez nadmiar wilgoci, by je wyczyścić, należy używać niewielkiej ilości wody i miękkiej ściereczki z mikrofibry. Jeżeli coś rozleje się na drewnianą podłogę, należy natychmiast zetrzeć to suchą i miękką szmatką.
Jak konserwować drewniane podłogi?
Jak podkreśla specjalista z firmy SEBA, oferującej wysokiej jakości podłogi drewniane w Szczecinie, sposób konserwacji podłogi z drewna w dużej mierze uzależniony jest od metody jej wykończenia. Inne zabiegi zastosujemy bowiem w przypadku podłóg lakierowanych, inne zaś, w przypadku desek pokrytych olejem.
Do konserwacji podłogi lakierowanej należy używać dopasowanych środków do pielęgnacji drewna i rozprowadzić je za pomocą płaskiego mopa z mikrofibry. Po około 8-10 latach, lub wcześniej, jeśli zajdzie taka potrzeba, warto zdecydować się na cyklinowanie podłogi drewnianej. Podczas tego zabiegu specjaliści usuwają stary lakier, niwelują ubytki i wyrównują powierzchnię podłogi. Ostatnim etapem jest nałożenie warstwy ochronnej w postaci lakieru lub specjalnego oleju. Cyklinowanie, a także lakierowanie podłóg w Szczecinie można zlecić m. in. firmie SEBA, oferującej nie tylko wysokiej klasy podłogi z drewna, ale też ich montaż i renowację.
W przypadku podłóg olejowanych warto stosować specjalne preparaty natłuszczające, które wnikają w strukturę drewna i odświeżają jego wygląd. Co jakiś czas należy również powtarzać proces olejowania, co pozwoli na stałe utrzymanie estetycznego wyglądu podłóg drewnianych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana