Jak przebiega odwadnianie igłofiltrami?
Odwadnianie igłofiltrami to jeden ze sposobów na pozbycie się nadmiaru wody z gruntu. System odwadniania przy pomocy instalacji igłofiltrowych stosowany jest w celu wyodrębnienia wody z jednorodnej i przepuszczalnej gleby. To niezwykle popularne rozwiązanie podczas konieczności obniżeniu poziomu wód gruntowych w trakcie prac budowlanych czy inżynieryjnych. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak przebiega odwadnianie igłofiltrami. Zapraszamy do lektury.
Czym są igłofiltry?
Igłofiltry są jednym z elementów instalacji odwadniających stosowanych w celu obniżenia poziomu wód gruntowych przy wykopach budowlanych lub inżynieryjnych. Jest to specjalny rodzaj przewodów rurowych PVC zakończonych filtrem pełniącym funkcję perforacji. Igłofiltry umieszczane są na odpowiedniej głębokości w gruncie, tak aby filtr znajdował się poniżej docelowego poziomu wód gruntowych. Dzięki temu mogą być wykorzystywane jako punkty ujęć wody dla całej instalacji. Poza igłofiltrami na komplety zestaw odwadniający składają się także kolektory ssące oraz ciśnieniowy agregat pompowy. Igłofiltry podłączane są do kolektorów, które z kolei łączą się z agregatem.
W jaki sposób przeprowadzane jest odwadnianie igłofiltrami?
Odwadnianie gruntów przy pomocy igłofiltrów to proces wymagający dostępu do profesjonalnego sprzętu oraz branżowej wiedzy niezbędnej do właściwego zaplanowania każdego etapu prac. Kluczowe jest prawidłowe rozmieszczenie igłofiltrów na odpowiedniej głębokości oraz dobór urządzeń o parametrach pozwalających na realizację projektu bez utraty wydajności.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie UPRENT, oferującej wynajem pomp i sprzętu do odwodnień: Kiedy projekt zostanie dobrze zaplanowany, a instalacja właściwie podłączona, sam proces odwadniania igłofiltrami nie jest specjalnie skomplikowany. Umieszczone w gruncie za pomocą wpłukiwania igłofiltry pobierają wodę, która transportowana jest w kierunku powierzchni siecią rurociągów bądź węży. Aby odsysanie wody z gruntu mogło się odbyć, niezbędne jest podciśnienie generowane przez znajdujący się na powierzchni agregat pompowy wyposażony w pompę lub zestaw pomp. Pobrana z gruntu woda odprowadzana jest w wyznaczone miejsce ponad poziomem gruntu.
Przy jakich projektach stosowane jest odwodnienie igłofiltrami?
W związku z tym, że system odwadniania igłofiltrami jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań przy konieczności odwadniania gruntów, znajduje szerokie zastosowanie przy szeregu prac ziemnych w branży budowlanej, konstrukcyjnej czy inżynieryjnej. Igłofiltry wykorzystywane są zarówno przy okresowym odwadnianiu, jak i obniżaniu poziomu wód gruntowych podczas stawiania domów lub obiektów przemysłowych. Odwodnienie igłofiltrami może być stosowane przy okazji wszelkich robót na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Instalacje te sprawdzą się też w miejscach, gdzie osuszenie terenu jest konieczne do poprawy stabilności gruntu. Mowa tu przede wszystkim o terenach znajdujących się w pobliżu naturalnych cieków wodnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana