Jak odczytywać oznaczenia pyłomierzy referencyjnych?
Pyłomierz referencyjny to precyzyjne urządzenie, które pozwala uzyskać dokładne pomiary zapylenia. Do badań pyłu zawierzonego stosuje się poborniki pyłu – urządzenie, do których pobiera się powietrze atmosferyczne. Poborniki wyposażone są w jednorazowe filtry, które po dokonanym pomiarze są kondycjonowane i ważone w laboratorium. Metodę tę wyróżnia wysoka dokładność. Jak właściwie odczytywać oznaczenia?
O czym pamiętać przy odczytywaniu wyników z pyłomierza?
Odczytywanie wyników z pyłomierza opiera się na trzech okresach uśredniania: norma średniodobowa, średnioroczna oraz dopuszczalna częstość przekraczania. Określa się również normy jednogodzinne. Aby właściwie obliczyć wynik pomiarów, trzeba pamiętać o wymaganej kompletności wyników pomiarów. Jest to minimalna liczba zarejestrowanych pomiarów dla czasu uśredniania. Dla wartości średniorocznej jest to przynajmniej 90% pomiarów w skali roku, a dla wartości o krótszym czasie – minimum 75%. Pyłomierze referencyjne są stosowane przez stacje WIOŚ/GIOŚ, które analizują uzyskane wyniki.
Gdzie szukać wyników pomiaru z pyłomierzy?
Na stronach internetowych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska umieszcza się regularnie zarejestrowane wyniki stężeń zanieczyszczeń powietrza. Stacje rejestrują stężenia, co godzinę, raz na dobę lub raz na kilka dni. Analizy jakości powietrza są determinowane przez sposób dokonywanych obliczeń. Wynik pomiaru zarejestrowany w każdej godzinie danej doby jest uśredniany do jednej wartości dobowej. Wtedy można określić, czy przekroczono dopuszczalne stężenie dobowe. Wartości godzinowe porównuje się do wartości regulowanej – dobowej. Bez względu na sposób dokonywania pomiarów, każda ze stacji potrzebuje sprawnego urządzenia. Dlatego dystrybutor mierników zanieczyszczeń powietrza Atmoservice z Poznania cieszy się tak dużym zainteresowaniem.
Dlaczego warto używać pyłomierzy referencyjnych?
Pyłomierze referencyjne wyróżniają się dużą dokładnością mierzenia stężenia pyłu zawieszonego. Filtry uzyskane z poborników pyłowych są stosowane do oznaczania metali ciężkich i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Urządzenia te są doskonałym sposobem na uzyskanie danych o jakości powietrza i skali jego zanieczyszczenia. Dlatego są tak chętnie stosowane w przemyśle, w szczególności w gałęziach obejmujących transport i obróbkę metodą polerowania lub szlifowania. Monitorowanie jakości powietrza pozwala rozpoznać wiele źródeł zanieczyszczeń i odpowiednio im przeciwdziałać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana