Jak działają solarne podgrzewacze wody?
Kolektory słoneczne to nowoczesne moduły przetwarzające energię słoneczną na ciepło. Pozyskana w ten sposób energia cieplna może być przeznaczona na przykład do podgrzewania wody użytkowej. Dodanie słonecznego podgrzewacza wody do tradycyjnego systemu ogrzewania może skutkować obniżeniem rachunków za ogrzewanie nawet o 50%.
Jak działają solarne systemy podgrzewania wody?
Każda instalacja solarna składa się z paneli, które zazwyczaj umieszcza się na dachu, podgrzewacza wody i zespołu pompowo-sterowniczego. Kolektor absorbując promienie słoneczne, zamienia je na ciepło, które przekazywane jest do nośnika, najczęściej niezamarzającego roztworu glikolu. Czynnik krąży w układzie rurowym dzięki pracy pompy. Ogrzany płyn oddaje zgromadzone ciepło do wody użytkowej w wężownicy zasobnika, po czym wraca do kolektora i proces rozpoczyna się od nowa.
Specjalistą w dziadzienie urządzeń konwertujących energię odnawialną jest firma Solaris z Łęki Opatowskiej, która funkcjonuje na obszarze województwa wielkopolskiego. Klienci firmy mogą liczyć na profesjonalne doradztwo techniczne i dokładną wycenę, a także pomoc w pozyskaniu dotacji.
Rodzaje solarnych podgrzewaczy wody
Wszystkie słoneczne podgrzewacze wody wymagają montażu zbiornika magazynowego. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są podgrzewacze aktywne i pasywne. Tańsze i prostsze systemy pasywne zwykle wykorzystują energię cieplną do wstępnego podgrzania wody, a temperatura osiąga wymagany poziom poprzez pracę tradycyjnych podgrzewaczy. W przypadku systemów aktywnych wyróżnia się podgrzewacze pośrednie lub bezpośrednie. W systemie bezpośrednim woda napędzana pracą pomp krąży po instalacji i jest ogrzewana w kolektorach, a następnie przesyłana do dobrze zaizolowanego zbiornika. Z kolei pośredni system solarny wykorzystuje niezamarzający płyn, na przykład wspomniany wcześniej roztwór glikolu, który podgrzewany jest przez słońce. Czynnik oddaje zgromadzone ciepło do wody użytkowej.
Dlaczego warto zainwestować w podgrzewacz solarny?
Podstawowym argumentem przemawiającym za montażem słonecznych podgrzewaczy jest możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewanie wody, co przekłada się na szybki zwrot inwestycji. Ciśnieniowe podgrzewacze wody cechuje niska awaryjność. Ponadto są to urządzenia łatwe w montażu, niewymagające znacznych ingerencji w budynek. Wybierając podgrzewacz, należy zwrócić uwagę na jego wielkość, która powinna być dopasowana do ilości domowników oraz jakość wykonania, a dokładnie sposób izolacji, który decyduje o tym, jak długo zbiornik utrzyma ciepło.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana