Jak działają schody ruchome?
Schody ruchome najczęściej można spotkać w obiektach użyteczności publicznej, galeriach handlowych czy lotniskach. Takie rozwiązania są niezwykle wygodne i pozwalają na transport bliski osób o ograniczonej ruchomości lub dźwigających np. zakupy czy ciężary. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób są zbudowane? Dowiedz się, na jakiej zasadzie działają schody ruchome.
Schody ruchome – kiedy powstały?
Schody ruchome znacząco ułatwiają poruszanie się po budynkach czy terenach otwartych o dużej powierzchni. Choć wydają się nowym wynalazkiem, pierwszy ich model został zbudowany już w 1892 r., a patent na nie zarejestrował Jesse Reno. W Polsce schody ruchome pojawiły się ponad 40 lat później. Współcześnie jednak są popularnym elementem wyposażenia galerii handlowych czy kin. Projektowaniem, montażem i serwisem ruchomych schodów zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak Technivcontroll z Łodzi.
Jaka jest budowy i działanie schodów ruchomych?
Schody ruchome mogą mieć różną konstrukcję ze względu na cel przeznaczenia. Jednak nie może w nich zabraknąć takich elementów, jak:
silnik
Zazwyczaj w tego typu maszynach jest stosowany silnik elektryczny, który wprawia w ruch przekładnie. Jego moc wpływa na prędkość ruchu schodów.
konstrukcja nośna
To dzięki niej możliwy jest transport osób czy towarów na inne poziomy.
przekładnia, łańcuchy i szyny
Te elementy wprawiają w ruch stopnie oraz poręcz.
stopnie
W zależności od tego, czy schody ruchome są przeznaczone jedynie do transportu osób, czy też wózków sklepowych oraz bagaży, ich stopnie mogą mieć różne wymiary.
poręcz
To część, która również się porusza i zapewnia bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów ruchomych.
tablica rozdzielcza
Za jej pomocą możliwa jest kontrola oraz sterowanie prędkością, z jaką działają schody ruchome.
Dzięki zastosowaniu takich elementów w konstrukcji możliwe jest działanie schodów ruchomych. Warto jednak pamiętać o serwisowaniu części, dzięki czemu będą one charakteryzować się bezpieczeństwem i dłuższą trwałością.
Jakie są rodzaje schodów ruchomych?
W zależności od rodzaju budynku można zastosować różne typy schodów ruchomych. Do najpopularniejszych należą podwójne, czyli umożliwiające transport w dół i w górę oraz pojedyncze, poruszające się w 1 kierunku. Wybór danego rozwiązania jest w dużej mierze uzależniony od wielkości, liczby poziomów w budynku oraz od tego, jak wiele osób będzie z niego korzystać. Specjaliści na podstawie tych informacji projektują odpowiedni rodzaj schodów ruchomych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana