Wyposażenie firmowej szatni a przepisy
Wyposażenie firmowej szatni powinno przede wszystkim odpowiadać przepisom BHP. Obowiązkiem pracodawcy jest m.in. zagwarantowanie pracownikom w szatni właściwych szafek BHP i ławek. Te pierwsze pozwalają bezpiecznie i zgodnie z ogólnymi normami przechowywać ubrania. Ławki umożliwiają natomiast wypoczynek np. podczas przerw. Jakich przepisów trzeba przestrzegać przy wyposażaniu firmowej szatni?
O czym pamiętać przy urządzaniu firmowej szatni?
Informacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia szatni firmowej znajdują się w Załączniku nr 3 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Duże znaczenie w przypadku szafek pracowniczych ma materiał, z którego powstają. Najlepszym rozwiązaniem są metalowe szafy socjalne na ubrania, które można modyfikować i dodawać im funkcjonalności dzięki wielu opcjom personalizacji. Dobrej jakości szafka posiada przede wszystkim drążek, półkę i przegrodę. Przepisy jasno określają również usytuowanie konkretnych rzędów szaf i najważniejszych przejść komunikacyjnych. Nie powinny być mniejsze niż 1,5 m. Szerokość między kolejnymi rzędami szaf a ścianą nie może być natomiast mniejsza niż 1,1 m.
Jakie elementy wyposażenia są niezbędne w firmowej szatni?
Ławki stanowią doskonałe uzupełnienie szatni i pomieszczeń socjalnych. Występują w formie wolnostojącej na stelażu ze stalowej rurki lub z profilu zamkniętego, w tym również z oparciem i wieszakami. Siedziska wykonane są z trzech listew z drewna liściastego, lakierowanych lakierem bezbarwnym. Nogi posiadają natomiast specjalne stopki z tworzywa, które zabezpieczają podłogę przed zarysowaniem. Ławki dostępne są również z oparciem i wieszakami – zarówno w wersji jednostronnej, jak i dwustronnej. Aby mieć pewność, że ławki i szafki ubraniowe spełniają szereg norm, warto wybierać tylko te modele, które są opatrzone odpowiednimi atestami. Dlatego też producent mebli metalowych Cekar cieszy się tak dużym uznaniem wśród pracodawców poszukujących bezpiecznych i komfortowych elementów wyposażenia szatni.
Zalety metalowych szaf na ubrania
W przypadku zakładów, w których prace związane są z wilgotnymi warunkami, należy zwrócić uwagę na to, aby szafy ubraniowe były wyposażone w dodatkowe grzanie i wentylację. Takie rozwiązanie pozwala suszyć wilgotną odzież, buty i rękawice w zamkniętych pomieszczeniach. Świetnie sprawdzą się np. na placach budowy, w obiektach służb mundurowych, zakładach wodociągowych, kolejowych, lotniskach, czy też kopalniach. Szafy tego typu powstają z blachy malowanej proszkowo i posiadają króćce umożliwiające podłączenie do kanału wentylacyjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana