Jak dbać o implanty stomatologiczne?
Implant to tytanowa śruba, która umożliwia odtworzenie funkcji korzenia zęba. Wraz z koroną protetyczną stanowi najlepszy sposób na odbudowę utraconego zęba. Aby implanty stomatologiczne zachowały wszystkie swoje właściwości, niezbędna jest jednak ich odpowiednia higiena. Dowiedz się, jak o nie dbać, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długi czas.
Jak postępować bezpośrednio po zabiegu wszczepienia implantów?
Bezpośrednio po zabiegu wszczepienia implantów oraz przed zdjęciem szwów koniecznie przestrzegaj zaleceń stomatologa. Nie pij ani nie jedz do czasu ustąpienia znieczulenia. Stosuj także okłady z lodu na twarz. Po ustąpieniu znieczulenia płucz jamę ustną letnią wodą po każdym posiłku, a dodatkowo kilka razy dziennie stosuj płukankę antybakteryjną. Unikaj palenia papierosów i picia alkoholu, nadmiernego wysiłku fizycznego oraz spożywania gorących płynów i posiłków. Zrezygnuj także z solarium i sauny. Ponadto nie manipuluj językiem w okolicach wszczepu, a przy szczotkowaniu zębów unikaj okolic wszczepienia implantów.
O czym warto pamiętać przez 6 tygodni po zdjęciu szwów?
Aby implant mógł zrosnąć się z kością bez żadnych problemów, w okresie 6 tygodni po zdjęciu szwów musisz szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej. Okolice wszczepionego implantu czyść delikatnie miękką szczoteczką, masując przy tym dziąsła. Unikaj jednak dotykania miejsca implantacji językiem oraz palcami. W miarę możliwości nadal powstrzymuj się od większego wysiłku fizycznego. Nawet jeśli implanty goją się bez zakłóceń, pamiętaj o wizycie kontrolnej u implantologa, który przeprowadził zabieg, na przykład z przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku. Sprawdzi on między innymi stan higieny i dziąseł przy wszczepach oraz zbada punkty kontaktu zwarciowego przy zagryzaniu zębów i ruchach bocznych żuchwy.
Jak dbać o implanty zębowe po zrośnięciu się z kością?
Po zrośnięciu się z kością o implanty powinno dbać się tak samo, jak o naturalne zęby. Mimo że niestraszna im próchnica, musisz zwrócić uwagę na higienę dziąseł. W razie ich niewłaściwej pielęgnacji mogą się obniżyć i odsłonić implanty, co prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. Jego nawarstwianie skutkuje tak zwanym zapaleniem okołoimplantowym, które może doprowadzić nawet do wypadnięcia implantu. Pamiętaj również o nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej płynem antybakteryjnym, który pozwoli na bieżąco pozbywać się płytki nazębnej, a także regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa – przynajmniej raz w roku, a najlepiej co 6 miesięcy. Lekarz sprawdzi, czy z implantem jest wszystko w porządku, a w razie potrzeby zaleci rozpoczęcie leczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana