Jak dbać o domową klimatyzację?
Zamontowanie klimatyzacji w domu lub mieszkaniu pozwala komfortowo przetrwać najcięższe upały. Jest ona prostym sposobem na poprawienie jakości życia mieszkańców. Długa i niezawodna praca urządzenia oraz całego systemu klimatyzacji zależy od wielu różnych czynników. Pamiętaj zatem o niezwykle istotnej kwestii: o klimatyzację w domu należy dbać. Przeczytaj, jak!
Czyszczenie domowej klimatyzacji
Ważne jest przede wszystkim utrzymanie klimatyzacji w czystości. Wloty oraz wyloty powietrza należy regularnie czyścić, najlepiej przy pomocy miękkiej, suchej szmatki. Trudniejsze do usunięcia zabrudzenia można zmyć letnią wodą i łagodnym środkiem czyszczącym, np. roztworem wody z mydłem. Zdecydowanie nie należy używać w tym celu ostrych, żrących substancji.
Jak wskazują specjaliści firmy DOMBUDEX, istotne jest czyszczenie filtrów, zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj zalecane jest oczyszczanie ich co około dwa tygodnie. Można tu wykorzystać odkurzacz, a także wodę. Jeśli odkurzenie lub przepłukanie filtra nie sprawdza się, konieczne może okazać się wymienienie filtra na nowy.
Nie bez znaczenia jest również gruntowne oczyszczenie całej instalacji, w szczególności jej kanałów.
Warto pamiętać, że zaniedbanie powyższych czynności ma duże znaczenie dla zdrowia oraz bezpieczeństwa użytkowników. Tylko czyste flirty i przewody są w stanie oczyścić powietrze z pyłów, bakterii, wirusów, grzybów, owadów oraz innych zabrudzeń.
Profesjonalne serwisowanie klimatyzacji
Użytkownicy klimatyzacji powinni co najmniej jeden raz w roku zlecić wykonanie profesjonalnego przeglądu urządzenia. Najlepiej przeprowadzić go przed sezonem wiosennym, a więc w czasie, gdy urządzenie nie pracuje zbyt intensywnie. Serwis klimatyzacji pozwala stwierdzić, czy instalacja funkcjonuje jak należy oraz czy wszystkie połączenia pozostały szczelne.
Fachowiec sprawdza również stan urządzenia, oczyszcza je i dezynfekuje. Zajmuje się również oczyszczeniem przewodów klimatyzacyjnych, w których z czasem odkłada się brud i tłuszcz. Dokonuje niezbędnej konserwacji, a także:
- mycia i dezynfekcji parownika, skraplacza i kanałów dolotowych,
- oczyszczenia lameli wymienników,
- sprawdzenia układu chłodniczego oraz elektrycznego.
W przypadku zdiagnozowania nieprawidłowości serwisant może naprawić klimatyzator na miejscu lub zaplanować ich usunięcie w późniejszym terminie. Dzięki temu użytkownicy unikną poważniejszej awarii i całkowitego uszkodzenia klimatyzatora. Te bowiem mogą wiązać się z wysokimi kosztami naprawy, a na pewno z dyskomfortem mieszkańców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana