Jak ubiegać się o zezwolenie na pobyt w Polsce pracownika z Ukrainy?
Coraz więcej firm w Polsce poszukuje pracowników za granicą, a zwłaszcza na Ukrainie. Aby legalnie mieszkać i pracować w naszym kraju, cudzoziemcy muszą jednak dopełnić stosowanych formalności i uzyskać niezbędne zezwolenia. Pracodawcom rekrutującym Ukraińców często pomagają w tych czynnościach agencje pracy. W artykule piszemy, jak uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy i stały oraz czym jest karta pobytu.
Jak uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy?
Zarówno Ukraińcy, jak i inni cudzoziemcy, którzy chcą przebywać w Polsce powyżej 3 miesięcy muszą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy. Dokument ten uprawnia daną osobę do pozostania w kraju maksymalnie przez 3 lata. Przy czym, zezwolenia nie można przedłużyć, ale dopuszczalne jest ponowne ubieganie się o nie. Kompletny zestaw dokumentów, w tym m.in. wniosek o udzielenie pozwolenia, aktualne fotografie, dokument podróży i potwierdzenie wniesienia opłaty należy złożyć w urzędzie wojewódzkim odpowiednim dla pobytu cudzoziemca. Firmy specjalizujące się w rekrutacji pracowników z Ukrainy często służą pomocą w uzyskaniu potrzebnych zezwoleń.
Czym jest karta pobytu?
Innym ważnym dla Ukraińców pracujących w Polsce dokumentem jest karta pobytu, czyli potwierdzenie tożsamości cudzoziemca. Jest to jednocześnie świadectwo uzyskania zezwolenia. Ponadto, uprawnia on (wraz z innym dokumentem podróży) do wielokrotnego przekraczania granicy Polski oraz innych krajów strefy Schengen, a także przebywania w nich przez maksymalnie 90 dni w okresie 180 dni, bez konieczności uzyskania wizy. Kartę pobytu wydaje wojewoda, który udzielił zezwolenia na pobyt czasowy. Okres ważności obu dokumentów jest taki sam. W przypadku zmiany danych, uszkodzenia lub utraty karty pobytu, na wniosek cudzoziemca można ją wymienić. Agencje pracy często pomagają dopełnić formalności związanych z legalizacją pobytu pracowników z Ukrainy za pracodawców. Jedną z takich firm jest agencja pracy PD Solidbud w Osielsku.
Zezwolenie na pobyt stały – warunki
W niektórych sytuacjach istnieje też możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt stały w Polsce. Tak jest w przypadku obywateli Ukrainy, którzy spełniają m.in. następujące warunki:
- posiadają Kartę Polaka,
- są dziećmi cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt stały,
- mają polskie pochodzenie i chcą się osiedlić w Polsce na stałe,
- są w związku małżeńskim od co najmniej 3 lat z obywatelem polskim.
Wnioski o zezwolenie na pobyt stały należy składać osobiście, konieczne jest bowiem naniesienie odcisków linii papilarnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana