Dom modułowy kontra dom murowany. Porównanie
Domy modułowe mają duży potencjał i różne zastosowania. W ostatnim czasie w Polsce następuje intensywny rozwój budownictwa prefabrykowanego, które przestaje być już kojarzone z niskobudżetowymi obiektami tymczasowymi. Z powstających w fabrykach segmentów powstają całoroczne domy jednorodzinne, nowoczesne kompleksy wypoczynkowe, biura, przedszkola czy lokale gastronomiczne. Poniżej dowiesz się, czy to dobra alternatywa dla budownictwa murowanego.
Czy dom modułowy jest równie solidny jak murowany?
Dom modułowy powstaje z gotowych elementów, które montuje się na specjalnie przygotowanych fundamentach. Na rynku dostępne są prefabrykaty w wersji betonowej oraz betonowo-drewnianej. Zarówno szkielet, jak i wypełniania ścian domu modułowego są wytrzymałe i wykazują długą żywotność. Ich dodatkową zaletą jest to, że osiągają bardzo dobre parametry izolacji termicznej. Dzięki wykorzystaniu gotowych elementów i uniezależnienia ich łączenia od warunków atmosferycznych, minimalizowana jest liczba czynników, jakie mogą wpływać na niedotrzymanie zadeklarowanych wartości przenikania ciepła. Domy prefabrykowane zdecydowanie szybciej się nagrzewają oraz dużo wolniej tracą energię. Technologia szczelnej prefabrykacji to ekonomiczny sposób na postawienie taniego w eksploatacji domu, którego ściany zatrzymują ciepło wewnątrz budynku zimą, a latem utrzymują w pomieszczeniach przyjemny chłód.
Ile trwa budowa domu modułowego?
Budowa domu modułowego trwa zaledwie 2-3 miesiące. Poza wykonaniem fundamentów, nie trzeba wykonywać innych mokrych robót, które należy przeprowadzić w temperaturze dodatniej. Dom modułowy można budować o każdej porze roku. Sprawniej przebiega także rozprowadzenie instalacji oraz wykończenie domu wewnątrz. Firma dewelopersko-budowlana Lokaty Budowlane oferuje domy modułowe wykończone pod klucz, czyli po połączeniu segmentów na działce, budynek jest gotowy do wniesienia mebli i wprowadzenia się. Z kolei technologia murowana wymaga podziału pracy na etapy, co w konsekwencji rozkłada czas inwestycji na kilka lat. Budowa jest uzależniona od pogody oraz wymaga miejsca na składowanie materiałów i poświęcania czasu na systematyczne doglądanie pracy robotników. Standardowo wzniesienie domu murowanego trwa minimum 2-3 lata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana