Dobieramy drzwi pokojowe. Przegląd stylów i materiałów
Drzwi wewnętrzne to kluczowy element wykończeniowy domowych pomieszczeń. Dzięki doborowi odpowiedniego rozmiaru, materiału, koloru czy faktury możliwe jest nadanie każdemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. Właśnie dlatego wybór tych elementów nie powinien być przypadkowy. Jakie drzwi pokojowe wybrać i na co warto zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.
Jak wybrać drzwi do wnętrza?
Decydując się na drzwi wewnętrzne, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich konstrukcję i wypełnienie. Pozwoli to ustalić, czy są one trwałe i odporne na uszkodzenia. Dzięki wiedzy na temat konstrukcji skrzydeł zdecydowanie łatwiej będzie dopasować je do konkretnych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Podstawowa klasyfikacja drzwi wewnętrznych to podział na modele:
płytowe,
ramowe
Co wyróżnia drzwi wewnętrzne płytowe?
Drzwi płytowe mają gładką, jednolitą powierzchnią. Co jeszcze wyróżnia takie drzwi pokojowe? Kalisz, podobnie jak inne miasta, oferuje ich podział na trzy podkategorie rozróżniane ze względu na zastosowane wypełnienie.
Pierwszy typ to drzwi z wypełnieniem w kształcie plastra miodu, czyli charakterystycznych sześciokątów. Materiał nie wypełnia całej przestrzeni, dlatego też są one znacznie lżejsze od innych modeli. Idealne nadają się do pokoju dziecięcego.
Drugim rodzaj to drzwi z wypełnieniem z płyty wiórowej, otworowanej. Jest ono regularne, dzięki czemu drzwi są znacznie wytrzymalsze, ale cięższe. Lepiej wytłumiają również dźwięki, czy chronią przed wychładzaniem. Sprawdzą się idealnie np. w sypialni.
Drzwi z pełnej płyty wiórowej są najcięższe, ale zarazem najtrwalsze. Cechują się najwyższą izolacją akustyczną i cieplną. Można zamontować je np. w domowym gabinecie.
Jakie zalety mają drzwi ramowe?
Drzwi ramowe, jak podkreślają specjaliści z takich firm jak ALANDO, są bardzo łatwe do rozpoznania. Cechują je widoczne połączenia poziomych oraz pionowych belek, które tworzą ramkę. To od niej wzięły swoją nazwę. W ich przypadku bardzo często stosuje się dodatkowe włókna, których celem jest zwiększenie odporności konstrukcji np. na wilgotność. Zależnie od wybranego modelu drzwi, przestrzeń pomiędzy poszczególnymi ramkami może zostać wypełniona różnymi materiałami. Najczęściej jest to drewno, szkło lub MDF.
Ten rodzaj drzwi wewnętrznych jest niezwykle ceniony głównie ze względu na swoją uniwersalność. Prosta konstrukcja nawiązuje do klasycznego wyglądu drzwi, a możliwość dowolnego wypełnienia przestrzeni pomiędzy ramkami daje szansę na ich zastosowanie w różnych pomieszczeniach domowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana