Metody wykonywania pieczątek
Pieczątki to podstawowe wyposażenie teczki każdego przedsiębiorcy. Ponieważ są one wykorzystywane w codziennej pracy, zwykle przykładamy uwagę do tego, aby były trwałe i estetyczne. Tym bardziej że pieczątki często są wyciągane podczas spotkań z kluczowymi klientami i kontrahentami. Przyjrzyjmy się zatem metodom ich produkcji.
Jak powstaje pieczątka?
Pieczątki powstają różnymi technikami, które decydują o ich trwałości, a także o jakości odbitek. Najczęściej stosowane są trzy metody produkcji:
- Polimerowa – jest to najtańsza technika produkcji pieczątek, ale jednocześnie najbardziej czasochłonna. W tej metodzie wykorzystuje się właściwości polimeru, który gęstnieje pod wpływem światła UV. Pieczątki wytwarzane metodą polimerową są najmniej precyzyjne.
- Fleszowa – technika ta wywodzi się z Japonii i polega na wypalaniu czcionki na materiale światłoczułym za pomocą urządzenia błyskowego. Powstający odcisk umożliwia tworzenie bardzo precyzyjnych odbitek, a sama metoda jest prosta, szybka i nieskomplikowana. Niemniej jednak pieczątki wykonane metodą fleszową wyrzuca się po wykonaniu około 2000 odbitek, ponieważ nie ma możliwości uzupełnienia w nich tuszu.
- Laserowa – w tej technice graweruje się gumkę odciskową za pomocą wiązki lasera. Powstające w ten sposób pieczątki uznawane są za najdokładniejsze – można zatem na nich umieścić większą ilość informacji bez utraty jakości. Co więcej, taką pieczątkę wykonuje się w zaledwie 5 minut.
Obecnie pomimo rosnącej dominacji techniki laserowej wiele firm oferuje wykonanie pieczątki także metodą błyskową i polimerową. Daje to możliwość sprostania różnym oczekiwaniom klientów – dla jednych decydująca będzie cena a dla innych jakość. Wyrobem pieczątek we wszystkich trzech technikach zajmuje się firma Kamel ze Szczecina.
Rodzaje pieczątek
Istnieje wiele rodzajów pieczątek, które nadają się do różnych zastosowań. Przykładowopieczątki ze Szczecina to klasyczne stemple, pieczątki w wersji kieszonkowej, a także pieczątki z funkcją długopisu. Czym się różnią?
Najbardziej klasyczną wersją pieczątki jest drewniany gryf z zewnętrzną poduszką z tuszem. Obecnie jest mało popularna – klienci wybierają pieczątki automatyczne, w których proces tuszowania zachodzi machinalnie, pod wpływem nacisku. Alternatywą jest pieczątka kieszonkowa, idealna dla osób mobilnych, mieszcząca się w małym pudełeczku. Z kolei pieczątka ukryta w obudowie długopisu to świetny gadżet dla biznesmenów – tym bardziej że na długopisie można dodatkowo wygrawerować logotyp.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana