Dlaczego regularna regeneracja sprężarki jest ważna?
Sprężarki to elementy o wszechstronnym zastosowaniu. Wysokiej jakości modele wykorzystuje się m.in. do pompowania dmuchanych basenów i opon, a także do zasilania narzędzi pneumatycznych. W praktyce jednak tego typu części zwykle bardzo szybko się zużywają, co w efekcie wpływa na niemożność ich wykorzystywania w określonym celu. Można temu łatwo zaradzić dzięki fachowo przeprowadzonej regeneracji. Sprawdź szczegóły!
Sprężarki – co to takiego?
Sprężarkami na ogół nazywa się specjalne urządzenia służące do zwiększenia ciśnienia powietrza. Maszyny regenerowane przez specjalistów z takich firm, jak KOMPRESORTECHNIK, dzielą się na artykuły tłokowe oraz śrubowe. Pierwsze z nich są stosowane głównie w branży motoryzacyjnej. Najważniejszymi elementami ich budowy są cylinder oraz poruszający się w jego wnętrzu tłok, wytwarzający podciśnienie, a także nadciśnienie. Znajdujące się w bloku tłokowym zawory ssące i tłoczne działają naprzemiennie, kolejno zamykając się i otwierając do momentu aż ciśnienie w zbiorniku zyska oczekiwaną wartość.
Sprężarki śrubowe wyróżniają się wytrzymałością, energooszczędnością oraz wydajnością pracy. W trakcie sprężania powietrza wytwarzają one duże ilości ciepła, które można później użyć do dogrzewania pomieszczeń.
W jaki sposób przeprowadzana jest regeneracja sprężarek?
Główna istota regeneracji sprężarek sprowadza się do podejmowania szeregu działań, mających na celu przywrócenie tym akcesoriom pełnej sprawności. Zakres wykonywanych w ramach tego procesu czynności zależy przede wszystkim od rodzaju usterki. W przypadku poważniejszych awarii z reguły pojawia się konieczność wymiany całego kompresora, wentylatora albo dmuchawy. W praktyce jednak do takiej sytuacji dochodzi bardzo rzadko. Dlatego też regeneracja sprężarki zazwyczaj okazuje się najlepszą i najtańszą metodą naprawy tego podzespołu i zapewnienia możliwości jego użytkowania na kolejne lata.
Proces regenerowania sprężarki przebiega na kilku etapach. Najpierw wykonuje się całkowity demontaż urządzenia w celu dokonania przeglądu technicznego różnych części i mechanizmów wchodzących w jego skład. Z reguły konieczne okazuje się dokładne umycie i wyczyszczenie poszczególnych podzespołów. W dalszej kolejności zepsute lub nadmiernie wyeksploatowane części kwalifikuje się do wymiany. W przypadku pozostałych natomiast wykonuje się określone czynności naprawcze. Później dochodzi do ponownego złożenia urządzenia oraz przeprowadzenia testów rozruchowych. W ten sposób sprawdza się, czy rzeczywiście dany model jest gotowy do dalszej pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana