Czym się różni księgowość pełna od uproszczonej?
Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością rozliczania podatków, a także spełniania wielu innych formalnych wymogów. Obowiązkowe jest zatem prowadzenie księgowości. Należy zdecydować, w jakiej formie będzie się to robiło. Do wyboru jest księgowość pełna i księgowość uproszczona. Zobacz, jakie są pomiędzy nimi różnice.
Obowiązki przedsiębiorcy – o czym należy pamiętać?
Osoba prowadząca firmę musi dopełniać ściśle określonych formalności. Przede wszystkim jest to odprowadzanie podatków oraz dbanie o konieczne formalności związane z ubezpieczeniem w ZUS-ie oraz terminowe uiszczanie składek na ubezpieczenia i fundusze. Reguluje to prawo, między innymi art. 24a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Księgowość uproszczona – cechy charakterystyczne
Księgowość uproszczona jest mniej skomplikowana niż pełna i polega na prowadzeniu ewidencji dokonywanych operacji gospodarczych na podstawie:
Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów
ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
karty podatkowej.
Taki rodzaj księgowości wybierają zwykle małe i średnie firmy. W ramach prowadzenia księgowości uproszczonej prowadzi się ewidencję rachunków, sporządza rejestry VAT, rozlicza środki trwałe i nalicza amortyzację, nalicza wysokość podatków, wypełnia deklaracje podatkowe czy sprawdza poprawność faktur.
Księgowość pełna – charakterystyka
Księgowość pełną można prowadzić nawet, jeśli ma się małą firmę, natomiast w przypadku przedsiębiorstw, które osiągnęły przychody w wysokości co najmniej 2 000 000 euro w skali roku jest to obligatoryjne. Pełna księgowość jest dużo bardziej skomplikowana niż księgowość uproszczona. Jest też bardziej czasochłonna. W związku z ogromną wagą, jaka spoczywa na prawidłowo prowadzonej księgowości, wielu przedsiębiorców decyduje się na outsourcing. Zlecenie prowadzenia księgowości doświadczonej firmie może uchronić właścicieli przed wieloma problemami. Takie usługi można zlecić na przykład kancelarii podatkowo – księgowej w Warszawie, która oferuje następujące usługi w zakresie prowadzenia księgowości pełnej:
otwarcie ksiąg rachunkowych
ewidencjonowanie operacji gospodarczych
rozliczanie środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych
przygotowywanie okresowych statystyk dla GUS i NBP
sporządzanie okresowych rozliczeń, deklaracji oraz zeznań podatkowych
przygotowywanie sprawozdań finansowych i wiele innych.
Współpraca z renomowaną i doświadczoną w zakresie księgowości firmą spowoduje, że prowadzenie biznesu z pewnością będzie mniej stresujące.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana