Czym jest zaświadczenie A1 i jak je uzyskać?
Zaświadczenie A1 wydaje ZUS w celu potwierdzenia czy dana osoba nie podlega obowiązkowi opłacania składek w państwie, w którym została oddelegowana do pracy. Formularz A1 potrzebny jest także w momencie podjęcia pracy zarobkowej poza granicami naszego kraju, ponieważ dokument ten potwierdza, że wobec konkretnej osoby stosuje się wyłącznie polskie przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego.
Jakie informacje zawiera zaświadczenie A1?
Według definicji formularz A1 jest zaświadczeniem o tym, jakie ustawodawstwo obowiązuje w kwestii zabezpieczenia społecznego osoby pracującej za granicą. Dokument ten dostarcza informacji, czy pracownik podlega obowiązkowi opłacania składek w innym kraju, czy nie. Zaświadczenie podzielone jest na 6 bloków, przy czym ostatni wypełnia i sygnuje ZUS.
W pierwszej części formularza znajdują się dane osoby, której druk dotyczy. W kolejnym bloku wskazuje się ustawodawstwo państwa członkowskiego UE, które ma zastosowanie wobec osoby legitymującej się zaświadczeniem, przy czym należy wskazać, przez jaki okres ten obowiązek będzie istniał. W przypadku poświadczenia tymczasowego zaświadczenie obowiązuje jedynie przez okres wykonywania pracy.
W trzeciej części znajdują się informacje o statusie wnioskodawcy – chodzi o potwierdzenie, czy pracownik wykonuje pracę najemną, czy na własny rachunek, a także czy jest urzędnikiem służby cywilnej lub należy do personelu kontraktowego. Należy także wskazać, w ilu państwach członkowskich wykonywana jest praca.
Blok czwarty zawiera dane pracodawcy lub osoby pracującej na własny rachunek w państwie, którego ustawodawstwo ma dotyczyć – mowa o numerach NIP i REGON oraz danych osobowych. Piąta kolumna to dane podmiotów, czyli pracodawcy lub działalności w innym państwie. W tej rubryce należy podać dane firm, dla których wykonywana jest praca oraz nazwy konkretnych krajów.
Kto może złożyć wniosek o zaświadczenie A1?
Wniosek o wydanie formularza A1 może złożyć pracownik, pracodawca lub osoba pracująca na własny rachunek. Jak wspomniano wcześniej, wymóg ten dotyczy osób pracujących za granicą albo świadczących usługi w dwóch lub więcej krajach. W razie problemów z wypełnieniem druku można liczyć na pomoc biur księgowych – warto skontaktować się ze specjalistami z warszawskiego Biura Rachunkowego OK-Service.
Co ważne, nie wystarczy samodzielnie uzupełnić wszystkich informacji w poszczególnych blokach. Dopiero poświadczenie formularza przez ZUS wieńczy cały proces. Wirtualne biuro rachunkowe może pomóc w prawidłowym wypełnieniu kwestionariusza, co pozwoli skrócić czas potrzebny do zatwierdzenia dokumentu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana