Czy opakowania blistrowe są ekonomiczne w produkcji?
Opakowania blistrowe to specyficzny rodzaj opakowań, zapewniający szczególne bezpieczeństwo produktowi znajdującemu się wewnątrz. Stosuje się jej najczęściej w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym do przechowywania tabletek czy kapsułek, a także do pakowania baterii czy artykułów biurowych. Są lekkie, a jednocześnie odporne na zniszczenia, np. podczas upadku. Poznaj cechy charakterystyczne i rodzaje blistrów.
Charakterystyka i rodzaje blistrów
Opakowanie blistrowe składa się ze sztywnego spodu i przezroczystego tworzywa na górze, dzięki któremu widoczna jest zawartość blistra. Folia ta także jest dosyć twarda, by zapewnić zawartości opakowania ochronę. Główna cecha blistrów to idealne dopasowanie do przechowywanego w środku produktu. Dzięki temu nawet delikatne przedmioty nie są narażone na zarysowania, pęknięcia czy stłuczenie, a jednocześnie pozostają wyeksponowane. Na spodniej części blistra z łatwością producent może umieścić wszystkie niezbędne informacje o wyrobie. Blistry dzieli się na kilka rodzajów:
blistry zaginane – posiadają zagięcia z trzech stron, dzięki czemu można je samodzielnie pakować oraz zabezpieczają produkt przed wypadnięciem,
blistry zgrzewane – dopasowane do kształtu produktu, zapewniające ochronę; dwa blistry są połączone ze sobą za pomocą procesu zgrzewania przy użyciu zgrzewarki lub poprzez użycie lakieru termozgrzewalnego; atutem jest możliwość zobaczenia produktu ze wszystkich stron,
blistry zatrzaskowe – składają się z dwóch dopasowanych do siebie blistrów, które są połączone zatrzaskiem,
wkłady blistrowe – ułatwiają eksponowane produktu poprzez usztywnienie jego pozycji w opakowaniu.
Produkcja opakowań blistrowych
Blistry produkuje się z wykorzystaniem folii PET ze względu na łatwość formowania tego tworzywa i jego wytrzymałość. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale i negatywne działanie środków chemicznych. Ogromnym atutem wykonywania opakowań z folii PET jest możliwość jej ponownego wykorzystania w procesie recyklingu. Zużyty plastik można przetopić i wykorzystać ponownie. Jest to rozwiązanie ekologiczne i wspierające gospodarkę cyrkularną. Różne rodzaje blistrów produkuje między innymi firma Dream Fast. Można zamówić tam opakowania na konkretny wymiar i wzór.
Opakowania blistrowe są ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ producent pakuje produkt w niezbędną do jego zabezpieczenia ilość materiału. Blistry są na tyle trwałe, że nie ma potrzeby nakładania na wyrób dodatkowych kartoników czy folii. Tym samym, nie generuje się kolejnych kosztów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana