Czipowanie zwierząt. Na czym polega i kiedy się je stosuje?
Psy i koty na ogół są bardzo przywiązane do swych opiekunów. Mimo wszystko jednak przedstawiciele tych gatunków nierzadko wykazują naturalne tendencje do wałęsania się po okolicy, co finalnie może skutkować ich zagubieniem przez właścicieli. W razie nastąpienia takiej sytuacji w szybkiej identyfikacji oraz odnalezieniu może pomóc wszczepiony w jego skórę czip. Koniecznie dowiedz się więcej o czipowaniu czworonogów i wynikających z tego profitach!
Jak przebiega czipowanie zwierząt?
Czipowanie psów i kotów stanowi jedną z najskuteczniejszych metod ustalania, do kogo należy odnalezione zwierzę. Z reguły proces ten przeprowadza się w celu umożliwienia sobie szybkiego znalezienia zaginionego zwierzęcia i zmniejszenia ryzyka jego bezpowrotnej utraty. Obowiązkowo czipowanie zwierząt musi być zrealizowane u czworonogów, które właściciele planują zabrać ze sobą w podróż zagraniczną. W takiej sytuacji niezbędny jest bowiem paszport z kodem kreskowym danego mikroczipa. Implantacja specjalnego identyfikatora pod skórę zwierzęcia zwykle odbywa się za pomocą strzykawki jednorazowego użytku. Czip umieszcza się albo po lewej stronie szyi, albo na grzbiecie pomiędzy łopatkami. Towarzyszy on zwierzęciu do końca życia, nie stwarzając przy tym żadnego niebezpieczeństwa dla jego zdrowia. Zabieg czipowania trwa zaledwie kilka chwil. Czworonóg zwykle nawet nie odczuwa żadnego bólu związanego z wkłuciem igły w skórę. Implantacja czipa nie jest zbyt kosztowna. Nie ma także potrzeby szczególnego przygotowywania zwierzęcia do przeprowadzenia całej procedury.
Jakie informacje zawierają czipy dla psów i kotów?
Czip zawiera 15-cyfrowy numer identyfikacyjny, który widnieje także w różnych bazach danych prowadzonych z myślą o usprawnieniu procesu ustalania tożsamości właściciela danego psa czy kota. Zakodowana informacja składa się z imienia i nazwiska, a także adresu oraz numeru telefonu opiekuna czworonoga. Do odczytania wspomnianych danych niezbędne jest wykorzystanie specjalnego urządzenia stanowiącego element wyposażenia takich placówek, jak AS Przychodnia Weterynaryjna. Należy pamiętać o każdorazowej aktualizacji danych dostępnych w bazach rejestrowych właścicieli zagubionych zwierząt domowych np. po przeprowadzce albo zmianie numeru telefonu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana