Bieszczadzkie szczyty, które warto zdobyć. Trasy dla amatorów i zaawansowanych
Bieszczady to doskonałe miejsce na urlop dla fanów aktywnego wypoczynku. Zarówno początkujący wspinacze, jak i miłośnicy górskich wędrówek od lat, znajdą tam wiele urokliwych tras. Jakie szczyty warto zdobyć na początek, a jakie polecane są zaawansowanym turystom? Co oprócz wędrowania po górach, warto robić w Bieszczadach? Poznaj propozycje dla każdego.
Bieszczadzkie szczyty dla początkujących
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi trasami, nie ma co od razu porywać się na najwyższe szczyty. W Bieszczadach jest wiele szlaków, które będą doskonałe dla amatorów wędrowania po górach, ale będą nie mniej urokliwe, co trasy dla zaawansowanych. Na początek warto wybrać się np. na Połoninę Wetlińską. Znajduje się tam popularne schronisko Chatka Puchatka, gdzie możesz odpocząć po wejściu, które trwa ok. 1,5h. Łatwą trasą dla początkujących będzie także żółty szlak prowadzący na Bukowe Berdo. Podejście powinno zająć ok. godzinę, a później kolejną godzinę warto poświęcić na wejście na najwyższy wierzchołek. Łatwą do przebycia trasą jest też szlak zielony na Połoninę Caryńską.
Najwyższe szczyty Bieszczad dla zaawansowanych wędrowców
Wymienione wcześniej trasy do idealna rozgrzewka zaawansowanych wędrowców przed wejściem na najwyższe szczyty. Położone są w Bieszczadzkim Parku Narodowym, czyli obowiązkowym miejscem do odwiedzenia podczas urlopu w Bieszczadach. Na początek warto wybrać się na pasmo Rawek. Jest to mniej uczęszczany szlak niż popularne Połoniny, ale nie mniej piękny. Wędrówka na Małą Rawkę zajmuje ok. 1,15 h. Stamtąd wystarczy 15 minut, żeby zdobyć Dużą Rawkę. Dla tych, którzy lubią dłuższe wędrówki, polecamy wejście na Halicz oraz oczywiście Tarnicę – najwyższy szczyt Bieszczad. Trasy te są bardzo urozmaicone. Po drodze napotkasz lasy i łąki pełne pięknej roślinności, a podejścia urozmaicają kładki i schody.
Co oprócz górskich wędrówek warto robić w Bieszczadach?
Bieszczady oferują nie tylko górskie trasy. Po ich zdobyciu lub gdy pogoda nie dopisuje, warto odwiedzić różnorodne atrakcje. Znanym w całej Polsce miejscem jest np. Zapora na Solinie, po której możesz się przespacerować, a także zwiedzić ją od środka. Na turystów czeka też cała masa atrakcji wodnych. Dlatego jako bazę wypadową warto wybrać miejsce, z którego blisko jest i na szlaki, i nad wodę. Jednym z takich miejsc są np. Domki na Zielonym Wzgórzu w Solinie. Zdecydowanie w Bieszczadach warto odwiedzić także Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach, Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych, skansen w Sanoku czy cerkwie w Łopience i Gurzance.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana