Zawory zwrotne z różnych metali
Zawory zwrotne pozwalają zabezpieczyć instalację przed zawracaniem substancji. Wyróżniają się dużą szczelnością, prostym montażem, niewielką masą i niezawodnością pracy. Sprawdzają się w instalacjach ciśnieniowych, wodnych, centralnego ogrzewania i sprężonego powietrza. Jakie są rodzaje zaworów zwrotnych?
Jakie są rodzaje zaworów zwrotnych?
Zawory zwrotne dzieli się ze względu na metal, z jakiego powstają oraz na sposób zamykania. W wyniku pierwszego podziału można wyróżnić zawory zwrotne z brązu, stali nierdzewnej, żeliwa oraz stali węglowej. Każdy z zastosowanych metali powoduje, że zawory zwrotne wyróżniają się trwałością i odpornością na uszkodzenia. Materiał użyty do produkcji zaworu bezpośrednio wpływa także na jego przeznaczenie. Te ze stali nierdzewnej są wykorzystywane m.in. do zainstalowania w rurociągach i instalacjach z cieczami.
Na co wpływa materiał zaworów zwrotnych?
Zastosowany materiał produkcyjny zaworów zwrotnych, wpływa także na ich konstrukcję. Na tej podstawie można wyróżnić np. zawór zwrotny grzybkowy, kulkowy, membranowy i klapowy. Ten pierwszy posiada korpus z gniazdem przylgowym oraz elementem, który zamyka go i ma formę grzybka. Wyróżnia się zmniejszoną wrażliwością na działanie przepływających substancji i nie wymaga skomplikowanych czynności przy naprawie. Zawór kulkowy funkcjonuje dzięki unoszącej się kulce z metalu aż do momentu, gdy medium przepływa w pożądanym kierunku. Gdy zmieni bieg, kulka opada i zamyka rurę.
Zawór membranowy ma z kolei specjalną membranę/zwierciadło. Gdy substancja przepływająca zmieni bieg, membrana automatycznie zamyka przepływ. Zawór zwrotny klapowy wyposażony jest natomiast w klapę. Dokładnie przylega do pierścienia w gnieździe korpusu. Występuje w formie motylkowej i umożliwia stosowanie w pionie oraz w poziomie. Każdy z rodzajów zaworów zwrotnych oferuje m.in. renomowany dystrybutor armatury przemysłowej Klimos, który doradza również swoim Klientom w wyborze odpowiedniego produktu.
Dlaczego warto stosować zawory zwrotne?
Zawór zwrotny wpływa na prawidłową pracę instalacji, sterując kierunkami przepływu cieczy. Zabezpiecza instalację przed awarią, chroni pompy i inne elementy przed ewentualnym uszkodzeniem. Dodatkowo zawory są urządzeniami samoczynnymi, które nie potrzebują obsługi ani systemu sterującego. Ich praca odbywa się na zasadzie różnicy ciśnień, gdy przekroczona zostanie pewna norma na części dławiącej, zawór otwiera się. Jeśli natomiast przepływ ustanie, wtedy dochodzi do jego zamknięcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana