Zastosowanie poskromów w praktyce weterynaryjnej
Weterynarze i rolnicy dysponują szerokim asortymentem, który pomaga im w codziennej opiece nad zwierzętami. Są to między innymi poskromy weterynaryjne, służące do unieruchomienia zwierzęcia podczas zabiegów. Przydają się one szczególnie w obcowaniu z większymi zwierzętami, takimi jak byki, konie czy krowy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat poskromów?
Czym dokładnie jest poskrom weterynaryjny?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie służące do poskramiania (unieruchamiania) zwierząt podczas czynności weterynaryjnych. Pozwala ono na bezpieczne podejście weterynarza od każdej strony, choć zwykle stosuje się go przy zabiegach w pobliżu zadu zwierzęcia. Najczęściej wykonywane zabiegi to:
inseminacja,
wypalanie rogów,
kolczykowanie,
korekta racic,
odrobaczanie,
badanie na cielność.
Niektóre poskromy weterynaryjne są także wyposażone w wagę, która w prosty sposób pozwala na ocenienie, czy zwierzę rozwija się prawidłowo. Na rynku są także dostępne modele z bramami otwierającymi się z różnych stron, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo weterynarza podczas pracy. Takiego rodzaju poskromy można znaleźć między innymi w firmie Borys.
Wyposażenie poskromów weterynaryjnych
Oprócz wagi i bram, poskromy mogą także posiadać inne udogodnienia. Są to na przykład: ściągacz kopyta, uchwyt pachwinowy, koła transportowe, zaczep do samochodu lub ciągnika. Urządzenia różnią się także rodzajem systemu blokującego, który może być mechaniczny lub hydrauliczny.
Istnieją także specjalne poskromy dwuczęściowe, przeznaczone dla matki i źrebięcia. Pozwalają one na uniknięcie stresu związanego z rozdzieleniem podczas wykonywania zabiegu.
Czy zwierzę może bać się wejść do poskromu?
Oczywiście, tyczy się to zarówno bydła mlecznego, które miało stosunkowo dużo kontaktu z człowiekiem, jak i bydła mięsnego, u których proces przeprowadzenia zabiegu może być bardziej skomplikowany. Co zaś tyczy się koni — one również mogą czuć strach przed wejściem do „boksu”, szczególnie jeśli nie są do niego przyzwyczajone lub boja się ciasnych pomieszczeń. Podczas wykonywania zabiegu zwierzę może próbować wyskoczyć z poskromu (często z sukcesem), dlatego powinno być również przytrzymywane na uwiązie przez pomocnika. Niektóre modele poskromów pozwalają na przypięcie specjalnych łańcuchów, choć warto raczej unikać wiązania zwierzęcia, żeby nie wywołać niepotrzebnego stresu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana