Zastosowanie podnośników koszowych w budownictwie
W trakcie prac budowlanych wykorzystywane są rozmaite maszyny i urządzenia. Podczas realizacji robót wysokościowych szczególnie przydatne okazują się podnośniki koszowe, zwane również często zwyżkami. Tego rodzaju sprzęt na ogół odznacza się funkcjonalnością i wszechstronnością zastosowania. Zastanawiasz się, kiedy najczęściej sięga się po takie maszyny? Nie zwlekaj zatem i już dziś zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu.
Czym są podnośniki koszowe?
Mianem podnośników koszowych najczęściej określa się specjalne urządzenia wyposażone w kosz unoszący operatora. Poszczególne maszyny zaliczane do tej kategorii różnią się nieco między sobą wyglądem. Dlatego też wyodrębnia się wśród nich przede wszystkim zwyżki teleskopowe oraz przegubowe. Pierwsze z nich mają proste na całej długości ramię złożone z kilku członów, wsuwających się wzajemnie w siebie. Takie podnośniki koszowe doskonale sprawdzają się na nieutwardzonych terenach – wszystko dzięki wyposażeniu w mocny silnik oraz terenowe koła. Maszyny przegubowe natomiast wyróżniają się dużym zasięgiem roboczym oraz znaczącym zakresem wykonywanych manewrów. Doskonale nadają się do wykorzystywania w trudno dostępnych miejscach, np. wąskich przejściach pomiędzy budynkami.
Nie wszystkie zwyżki koszowe są samodzielnymi maszynami. Niektóre modele przeznaczone są bowiem do zainstalowania na podwoziu samochodowym określonego pojazdu. Nie muszą to być wcale duże auta ciężarowe. Podnośniki koszowe można bowiem z powodzeniem zamontować także na stosunkowo niewielkich samochodach dostawczych.
Wszechstronne zastosowanie podnośników koszowych
Zwyżki koszowe wykorzystuje się głównie do przemieszczania pracowników na stanowiska robocze, znajdujące się na znacznej wysokości. Takie maszyny stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rusztowań oraz drabin. Doskonale nadają się one do wykorzystywania podczas realizacji określonych prac konstrukcyjnych (np. wznoszeniu kolejnych pięter danego obiektu). Tego rodzaju urządzenia pozwalają na sprawne pomalowanie i wyczyszczenie elewacji konkretnego budynku. Są także niezastąpione przy wykonywaniu zabiegów konserwacyjnych dachu oraz jego odśnieżaniu. Modele obsługiwane przez pracowników takich firm, jak Intra-Sprzęt S. C., mogą być używane również do zakładania wielkogabarytowych reklam i billboardów na ścianach bloków czy wieżowców.
Osoby starające się o pracę w charakterze operatora podnośnika koszowego na ogół muszą dysponować prawem jazdy kategorii B. Niezbędne jest także ukończenie specjalnego kursu UDT.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana