Zasady sporządzania map geodezyjnych
Mapy geodezyjne są dokumentami, w których można znaleźć najistotniejsze informacje o ukształtowaniu terenu, a także o jego uzbrojeniu oraz zagospodarowaniu. W zależności od potrzeb tworzy się je w na podstawie różnych danych, w tym pozyskiwanych z tzw. mapy zasadniczej. Najczęściej wykorzystywanymi mapami są mapy ewidencyjne oraz przeznaczone do celów projektowych.
Co czego może być potrzebna mapa geodezyjna?
Przygotowanie inwestycji budowlanej wiąże się z koniecznością wypełnienia wielu wymogów formalnych związanych z wydaniem potrzebnych zezwoleń środowiskowych i budowlanych. Jednym z nich będzie sporządzenie przeznaczonej do celów projektowych mapy geodezyjnej. W Lublinie usługę taką może wykonać firma GeoMar. Dokument taki będzie niezbędny, by móc określić zasady przyłączenia mediów: sieci wodnokanalizacyjnej, gazowej oraz energetycznej, a przede wszystkim zależnie od statusu gruntów otrzymać warunki zabudowy albo pozwolenie na budowę.
Jak wygląda mapa geodezyjna do celów projektowych?
Mapa do celów projektowych jest przygotowywana z wykorzystaniem informacji znajdujących się na mapie zasadniczej albo innej przedstawiającej dany teren, która jest się w zasobach Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. W razie potrzeby aktualizacji danych geodeta może również użyć wyników przeprowadzonych pomiarów. Na mapie musi zostać uwidoczniony obszar działki oraz pas terenu z nim sąsiadującego o szerokości 30 metrów. Zaznacza się też elementy, które zostały zaktualizowane. Mapy wykonywane m.in. przez firmę GeoMar powstają w odpowiedniej dla potrzeb skali. Dla rozległych terenów z rozproszoną zabudową może to być 1:2000, a przy obiektach budowlanych i przemysłowych 1:1000. Dla większości działek budowlanych wymagana będzie skala nie mniejsza niż 1:500.
Co zawiera mapa geodezyjna do celów projektowych?
Na mapie geodezyjnej do celów projektowych umieszcza się linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i przeznaczeniu, a także wydzielające drogi i ulice. Konieczne będzie też pokazanie osi dróg i ulic oraz linii zabudowy. Wśród kluczowych danych znajdują się także elementy zieleni wysokiej, w tym pomników przyrody oraz obiektów krajobrazowych. W zależności od potrzeb zgłaszanych przez projektanta na mapie umieszcza się również inne istotne szczegóły.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana