Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
Zasady rachunkowości powstały na podstawie przepisów prawa. Są powszechnie stosowane w celu legalnego prowadzenia ewidencji, której podstawę stanowią księgi rachunkowe. Uniwersalne zasady są stosowane nie tylko w Polsce, ponieważ mają globalny charakter. Ich znajomość pozwala zrozumieć istotę księgowości w firmie, z należytą dbałością podchodzić do obowiązków skarbowych. Warto poznać też kilka zasad nadrzędnych i podrzędnych.
3 uniwersalne zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
Zasada dwustronnego zapisu
Zasada dwustronnego zapisu oznacza w praktyce, że każde zdarzenie gospodarcze powinno być ujęte co najmniej na dwóch kontach syntetycznych, zarówno po stronie pasywów, jak i aktywów. W efekcie po stronie Winien i Ma będą widniały te same kwoty. To oznacza, że będzie zachowana równowaga bilansowa, czyli suma wartości majątku będzie równa sumie wartości źródeł ich finansowania. Sprawowanie nadzoru nad rzetelnością zapisów warto powierzyć doświadczonym księgowym, np. z Tax Libris, którzy zadbają o skrupulatność rozliczeń i wypełnienie niezbędnych formalności.
Zasada podmiotowości
Zgodnie z tą zasadą ewidencja ksiąg rachunkowych powinna być prowadzona przez jednostkę gospodarczą oznaczoną nazwą oraz wyodrębnioną w sensie majątkowym, organizacyjnym, prawnym. Konkretna transakcja może zostać zaksięgowana tylko w jednej jednostce.
Zasada periodyzacji
To zasada tzw. okresowych sprawozdań finansowych. Zgodnie z nią dokonywane operacje powinny być kategoryzowane pod względem okresu, w którym zostały przeprowadzone. Okres sprawowania działalności można podzielić na przedziały czasowe, takie jak np. miesiąc, kwartał, w których miały miejsce operacje.
Zasady nadrzędne i podrzędne prowadzenia ksiąg rachunkowych
Poza uniwersalnymi zasadami wyróżnia się także zasady nadrzędne, czyli m.in.:
zasadę ciągłości – zgodnie z nią we wszystkich kolejnych latach prowadzenia działalności należy stosować ustalone przez przedsiębiorstwo wytyczne dotyczące ksiąg rachunkowych, w tym także ksiąg handlowych;
zasadę istotności – w księgach należy umieszczać dane mające istotne znaczenie dla sytuacji finansowej firmy.
Do zasad podrzędnych należą m.in. reguły dotyczące bezstronności, terminowości oraz zrozumiałości ksiąg rachunkowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana