Zasady BHP obowiązujące przy pracach spawalniczych
Spawanie metalu należy do najczęściej wykorzystywanych metod łączenia różnych elementów. Stosuje się je zarówno w przypadku części maszyn i urządzeń, jak i rozmaitych konstrukcji oraz przedmiotów codziennego użytku. Ze względu na wysoką temperaturę, ryzyko związane z korzystaniem z prądu o dużym natężeniu oraz pojawianiem się podczas spawania wielu potencjalnie szkodliwych oddziaływań w czasie całego procesu należy ściśle przestrzegać zasad BHP.
Jakie zagrożenia wiążą się z pracami spawalniczymi?
Usługi spawalnicze są świadczone przez wiele podmiotów. Jedną ze specjalizujących się w nich firm jest JAN-TAL, która poza zaawansowaną obróbką metalu proponuje klientom także piaskowanie i korundowanie oraz lakierowanie proszkowe. Poza wysoką jakością wykonywanych spawów gwarantuje ona pełne bezpieczeństwo podczas realizacji wszystkich zlecanych prac. Jest to o tyle istotne, że podczas spawania pojawia się wiele czynników stanowiących potencjalne zagrożenie zarówno dla przebywających w pobliżu osób, jak i elementów budynku i jego wyposażenia oraz zgromadzonych w nim materiałów i przedmiotów. Do najpoważniejszych zagrożeń zaliczane jest bardzo jaskrawe światło, które może doprowadzić do uszkodzenia wzroku, a także podwyższona temperatura i pojawiające się iskry. W niesprzyjających warunkach mogą stać się one zarzewiem pożaru lub doprowadzić do poparzenia lub uszkodzenia mienia. Spawanie oznacza także powstawanie dymów spawalniczych, w których znajduje się wiele substancji szkodliwych, toksycznych, a nawet trujących.
Jak można zadbać o bezpieczeństwo podczas spawania?
Prace związane ze spawaniem wymagają używania rozwiązań, które ograniczają możliwe niekorzystne oddziaływania. Do najważniejszych elementów zabezpieczających należy stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej w postaci specjalnych rękawic eliminujących ryzyko poparzenia. Równie ważna jest profesjonalna i odpowiadająca obowiązującym normom osłona wzroku, a także ubranie chroniące przed oparzeniami. Dla ochrony osób znajdujących się w pobliżu spawanych elementów stosuje się także wydajne wyciągi i filtry odsysające i oczyszczające powietrze ze zgromadzonych w nich pyłów. Duże znaczenie ma też korzystanie z kurtyn i zasłon spawalniczych, które uniemożliwiają powstanie zniszczeń w otoczeniu spawanej części czy konstrukcji. Odpowiedniego postępowania wymaga też obsługa używanych butli z gazami spawalniczymi. Właściwe procedur są również konieczne podczas przygotowania materiału do spawania i jego oczyszczania, jak również wykańczania spawów np. przy ich szlifowaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana