Zakup działki bez drogi dojazdowej. Czy to dobra inwestycja?
Czy tania działka zawsze jest atrakcyjna dla Inwestora? Nie każdy przypadek pokazuje, że niska cena jest równoznaczna z okazją. Działki mogą być wyceniane nieco taniej ze względu na brak wyznaczonej administracyjnie drogi dojazdowej do posesji. Problem ten wymaga podjęcia działań notarialnych, a nawet sądowych, które mogą zająć sporo czasu i wiązać się z kosztami. Jak ustalić, czy zakup działki bez dostępu do drogi publicznej ma sens?
Atrakcyjna działka a brak drogi dojazdowej – czy warto kupić?
Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Potencjalny Inwestor powinien w takiej sytuacji zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Jak podpowiada ekspert firmy „Kosicki” z Kłodzka działka pozbawiona drogi publicznej prędzej czy później zawsze będzie musiała być z nią połączona, co wiąże się z przeprowadzeniem czasochłonnego procesu. Niższa cena nieruchomości często wynika właśnie z braku drogi, a różnica w kwocie może być obliczona w przybliżeniu na wysokość opłat związanych z ustanowieniem służebności drogi koniecznej. Dlatego potencjalny nabywca przed zakupem musi wziąć pod uwagę konieczność wydania dodatkowych środków na ustanowienie drogi i poświęcenia czasu na przeprowadzenie procesu.
Jak przebiega proces ustanowienia służebności drogi koniecznej?
Są na to dwie opcje. Pierwsza z nich wiąże się z przeznaczeniem gruntu działek sąsiednich na wytyczenie drogi dojazdowej. Najważniejsza jest w tym przypadku zgoda właścicieli tychże działek i potwierdzenie realizacji przy pomocy aktu notarialnego. Co więcej, właściciele nieruchomości, przez które ma być przeprowadzona droga, mogą zażądać kwoty przekraczającej różnicę w wynegocjowanej cenie za działkę. Czasem jednak sprawy nie toczą się tak gładko i konieczne jest wejście na drogę sądową. Tu konieczne może okazać się doradztwo w zakupie działki bez drogi publicznej.
To drugi sposób na uzyskanie służebności drogi koniecznej. Właściciel nieruchomości bez dostępu do drogi publicznej musi w takiej sytuacji wnieść wniosek do sądu o jej wyznaczenie. Nadal będzie musiał ponieść koszty na wykupienie wytyczonego fragmentu. Jednak postanowienie o realizacji inwestycji podejmuje sąd, co zapewnia powodzenie w doprowadzeniu sprawy do finału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana