Z jakich elementów składa się dobra kuracja wyszczuplająca?
Otyłość i nadwaga stanowią poważny problem, który dotyka znaczną część społeczeństwa bez względu na wiek i status społeczny. Pomimo to jednak tendencja do utrzymania dodatkowych kilogramów wzrasta wraz z poczuciem komfortu. Odchudzanie natomiast jest trudnym i długotrwałym procesem, który wymaga wielu wyrzeczeń i odporności psychicznej. Warunkiem sukcesu jest odpowiednio zaplanowana kuracja wyszczuplająca.
Wyszczuplanie, a odchudzanie – czy są różnice?
Nadwaga i otyłość są kojarzone z kilkunastoma nadmiernymi kilogramami ciała. Są chorobami w rozumieniu medycznym poddawanymi leczeniu. Jednak nie tylko ludzie otyli mają problem z fałdkami tłuszczu. Nie mniej wysiłku w przywrócenie idealnej sylwetki musi włożyć osoba z niewielką nadwagą np. po urodzeniu dziecka czy zbyt leniwych wakacjach.
Bez względu na to, czy celem jest wyszczuplenie talii i ud, czy przywrócenie względnie normalnego BMI, podstępowanie jest takie samo. Skuteczność może bowiem zapewnić jedynie właściwie dobrana kuracja wyszczuplająca. W czym tkwi jej tajemnica?
Odchudzanie jak walka z nałogiem
Gubienie zbędnych kilogramów wymaga kompleksowego postępowania w trzech strefach:
- żywieniowej,
- fizycznej,
- psychicznej.
Pominięcie nawet jednej z nich może prowadzić do ciągłych porażek. Podstawę skutecznego odchudzania stanowi bowiem wypracowanie nowych nawyków opartych początkowo o ujemny, a potem o zerowy bilans kaloryczny, przy zachowaniu zbilansowanej diety, aktywności fizycznej oraz dobrego samopoczucia i motywacji.
Odchudzanie przypomina walkę z nałogiem, w której każdego dnia trzeba zwalczać pokusę sięgania po przyjemności takie jak czekolada czy jajko na bekonie. Kluczem do sukcesu jest znalezienie zastępstwa, które dostarczy psychice satysfakcji, uczucia zadowolenia i spełnienia. Zamiast czekolady może to być relaksujący masaż w salonie kosmetycznym, zamiast jajka na bekonie – kupno nowej sukienki.
Plan tylko indywidualny
Dobra kuracja wyszczuplająca nie może opierać się na schematach. Większość osób otyłych kojarzy ją z drakońskimi dietami i wiecznym głodem. W skutecznej kuracji opracowywanej przez dietetyka Esterę Durbacz ze Stefy Ciała chodzi o to, aby znaleźć swoje mocne strony rekompensujące braki w innych aspektach.
Na diecie nie trzeba być głodnym. Wystarczy zamiana jajka na bekonie na miskę sałatki warzywnej. Można też przesuwać wskazówkę pomiędzy liczbą kalorii zjedzonych i spalanych. Jazda na rowerze czy spacer? Taniec do muzyki disco w zaciszu pokoju? Pół godziny dłużej to jeden więcej tost na śniadanie czy szklanka kakao na podwieczorek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana