Z jakich elementów ściernych korzysta się podczas śrutowania?
Śrutowanie konstrukcji stalowych nie tylko poprawia wygląd metalu, ale również pozwala poprawić jego strukturę oraz zabezpieczyć go przed korozją. Żeby je wykonać, trzeba sięgnąć po specjalistyczny sprzęt i stosowne elementy ścierne. Po przeprowadzeniu tego procesu powierzchnia staje się nieco chropowata, co umożliwia nałożenie kolejnych powłok, zabezpieczających. Dowiedz się, jak przebiega śrutowanie stali.
W jaki sposób śrutuje się konstrukcje stalowe?
Śrutowanie, żeby było bezpieczne dla osób, które koordynują cały proces, najczęściej przeprowadza się w specjalnych pomieszczeniach przeznaczonych do tego celu. W komorach umieszcza się elementy stalowe, a następnie poddaje je obróbce przy pomocy strumienia wody, wymieszanej z powietrzem i wybranym materiałem ściernym z odpowiedniej odległości. Elementy ścierne dobiera się tak, by uzyskać jak najlepszy efekt. Potrafią zrobić to między innymi specjaliści zakładu Nova Color. Woda chroni przed pyleniem – możliwe jest również przeprowadzenie śrutowania na sucho, jednak obecnie stosuje się je stosunkowo rzadko. Dużą zaletą śrutowania w komorach lub specjalnie wydzielonych do tego pracowniach jest możliwość odzyskiwania i wielokrotnego wykorzystywania ścierniwa.
Elementy ścierne wykorzystywane do śrutowania
W czasie śrutowania wykorzystuje się między innymi:
śrut staliwny,
śrut żeliwny,
korund,
kuliste drobinki szklane.
Elementy ścierne mogą być wykonane z metalu, minerałów, tworzyw sztucznych lub materiałów pochodzenia naturalnego. Oprócz doboru odpowiedniego produktu do śrutowania efekt końcowy zależy od rozmiarów oraz kształtu ścierniwa. Okrągłe drobinki pozwalają utwardzić obrabiany materiał, natomiast te o ostrych krawędziach, mogą nadać mu chropowatości, dzięki której powłoki malarskie zyskają lepszą przyczepność. Ponieważ śrutowanie jest techniką bardziej inwazyjną od pokrewnego mu piaskowania, wykorzystuje się je w obróbce trudniejszych, twardszych i większych elementów konstrukcji.
Zalety śrutowania metali
Śrutowanie konstrukcji stalowych ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się przykładowo łatwość przeprowadzenia tego rodzaju obróbki, pod warunkiem posiadania odpowiedniego zaplecza technologicznego oraz informacyjnego pracowników. Dzięki niemu można zabezpieczyć metal przed korozją, jak również oczyścić powierzchnię i sprawić, że będzie prezentować się w sposób jednolity. Dodatkowym atutem zastosowania tej metody jest możliwość usunięcia starych powłok malarskich czy przygotowanie do dalszej obróbki materiału np. ponownego malowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana