Wypadek autem z wypożyczalni – co robić?
Moda na wypożyczanie samochodów coraz bardziej rozpowszechnia się jak kraj długi i szeroki. Nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza gdy pozna się wszystkie walory i zalety wynajmu auta. Choć jazda wypożyczonym samochodem z reguły wiąże się z przyjemną podróżą, to każdego spotkać może przykra sytuacja – wypadek drogowy. Co wówczas zrobić? Przeczytaj, jak postępować podczas wypadku autem z wypożyczalni!
Kolizje i wypadki drogowe z udziałem wypożyczonych aut
Kolizje i wypadki drogowe wciąż są codziennością na polskich drogach, mimo że eksperci od ruchu drogowego wraz z Policją cały czas starają się ograniczyć ich ilość. Wśród uczestników wypadków pewien procent stanowią pojazdy z wypożyczalni. Zazwyczaj najemcy aut podchodzą do zaistniałej sytuacji nerwowo, mając świadomość, że narażone zostało mienie właściciela pojazdu, czyli wypożyczalni. Użytkownicy zaczynają martwić się o koszty naprawy oraz konsekwencje związane z uszkodzeniem nie swojego pojazdu. Jak doradzają pracownicy wypożyczalni samochodów 24Cars, która zajmuje się tanim wynajmem aut na lotnisku i na dworcu PKP we Wrocławiu, pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić uczestnik kolizji lub wypadku jest zabezpieczenie pojazdu i miejsca zdarzenia. Zadbać musi o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu, a dopiero potem zająć się kwestiami formalnymi. Powinien także zawiadomić Policję, o ile doszło do uszczerbku na zdrowiu uczestników wypadku, poważnego uszkodzenia pojazdów lub niemożliwe jest ustalenie sprawcy zdarzenia.
Jak postępować po wypadku lub kolizji?
Po zdarzeniu drogowym należy jak najszybciej skontaktować się z wypożyczalnią samochodów i powiadomić o wypadku lub kolizji. Pomoże to w szybkim rozpoczęciu działań odszkodowawczych związanych z ubezpieczeniem auta. Użytkownik pojazdu może liczyć na pomoc pracowników wypożyczalni we wszystkich kwestiach formalnych i na dokładne instrukcje, jak zachować się na miejscu wypadku.
Pojazdy z wypożyczalni mają ubezpieczenie OC
Wszystkie pojazdy w wypożyczalniach samochodów muszą mieć wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej OC. Chroni ona odpowiedzialność cywilną kierowcy i obejmuje szkody powstałe podczas użytkowania pojazdu w ruchu drogowym, najczęściej w wyniku kolizji, potrącenia lub wypadku drogowego. Nie zapewnia jednak finansowej ochrony przed zniszczeniami samochodu i obrażeniami kierowcy, powstałymi w wyniku spowodowanego przez niego zdarzenia. W razie wypadku najemca będzie zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy, holowania itp. z własnej kieszeni. W celu uniknięcia wysokich strat finansowych kierowca wynajmujący powinien ubezpieczyć się dodatkową polisą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana