Wstępne badania do pracy. Co obejmują?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zawartymi w Kodeksie Pracy, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, potwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Kto podlega badaniom wstępnym do pracy? Na czym polega i co obejmuje badanie wstępne? Na te oraz na inne pytania odpowiemy w artykule.
Kto podlega badaniom wstępnym do pracy?
Na badania wstępne wysyłani są wszyscy pracownicy – zanim jeszcze rozpoczną oni pracę na swoim stanowisku. Głównym celem badań wstępnych jest określenie, czy stan zdrowia pracownika pozwala mu na wykonywanie określonych obowiązków na danym stanowisku pracy. Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy wydawane jest przez lekarza medycyny pracy i ma określony termin ważności. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, badania wstępne mogą być ważne dwa, trzy lub pięć lat. Po upływie tego czasu pracownik zobowiązany jest do poddania się badaniom okresowym.
Badaniom wstępnym do pracy podlegają wszystkie osoby przyjmowane do pracy. Ale nie tylko. Na wizytę do lekarza medycyny pracy muszą zgłosić się ponadto pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowisko, a także pracownicy przenoszeni na stanowisko związane z występowaniem czynników szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia. W Bielsku-Białej na badania z zakresu medycyny pracy można zgłosić się do Centrum Medycyny Pracy NZOZ.
Co obejmują badania wstępne?
Zakres badań, jakie musi przejść pracownik zależy od stanowiska pracy –im bardziej jest ono wymagające i skomplikowane i im bardziej naraża ono pracownika na działanie rozmaitych czynników, tym badania wstępne są bardziej szczegółowe. Poza standardową procedurą, jak wywiad lekarski, osłuchanie pacjenta, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, może to być także badanie wzroku (w przypadku pracy przy komputerze), badanie krwi oraz moczu, EKG, RTG klatki piersiowej, czy spirometria.
W przypadku pracy na wysokościach, pracownik zostanie skierowany na badania wysokościowe, z kolei, jeśli na stanowisku pracy będzie miał on kontakt z pyłami, kurzem lub pleśnią, wtedy zleca się wykonanie spirometrii oraz RTG płuc. Osoby, podejmujące pracę w branży spożywczej, a także w miejscach publicznych, takich jak przedszkola czy żłobki, muszą przejść badania sanitarno-epidemiologiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana