Właściwości drutów spawalniczych
Druty spawalnicze są wykorzystywane do tworzenia spawów spajających elementy metalowe, które zapewniają dobrą wytrzymałość na obciążenia mechaniczne i szczelność wykonanego połączenia. Stosuje się je w celu wprowadzenia do jeziorka spawalniczego dodatkowego materiału o charakterystyce maksymalnie zbliżonej do gatunku, z jakiego są wykonane scalane fragmenty. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie używanego drutu do konkretnego zastosowania.
Podstawowe parametry drutów spawalniczych
Z drutów spawalniczych korzysta się w metodach MIG oraz MAG, a materiał w postaci szpul o różnej wielkości jest podawany przez używany przez spawacza uchwyt. W zależności od tego, jaka jest grubość łączonych elementów, a także jakie mają być parametry gotowego spawu, można stosować druty spawalnicze o różnych średnicach. W migomatach najczęściej używa się drutów 0,8 mm albo 1,0 mm. Dostępne są jednak także cieńsze druty 0,6 mm, jak również grubsze – 1,2 mm, 1,6 mm oraz 2,0 mm. Jeżeli chodzi o wielkość kręgów, w jakich dostępne są druty, to w zależności od planowanego zużycia można wybierać spośród najpopularniejszych 5, 15 oraz 18-kilogramowych, choć oferowane są także szpule 1 kg. Rozmiar drutu ma znaczenie dla natężenia używanego prądu, a tym samym dla płynności spawania oraz jakości spoiny. Ogólną zasadą jest dobór drutu korespondującego z grubością materiału, a tym samym używanym prądem.
Rodzaj drutu a gatunek spawanego metalu
Najważniejszą cechą drutów spawalniczych jest ich skład chemiczny, który powinien być dobrze dopasowany do rodzaju spawanego materiału. Popularnymi i uznawanymi za najbardziej uniwersalne są druty SG2 oraz SG3, różniące się między sobą zawartością krzemu i manganu, nadające się do spawania stali niestopowych i niskostopowych. W przypadku innych materiałów należy korzystać z drutów dopasowanych do ich właściwości. Oferowane są specjalne rodzaje drutów do stali trudnordzewiejących, o podwyższonych właściwościach wytrzymałościowych, a także pracujących w podwyższonych temperaturach czy nadających się do stali wysokostopowych i żaroodpornych. Istnieją też odpowiednie druty do łączenia metali nieżelaznych – stopów aluminium, miedzi oraz niklu. Poszczególne rodzaje drutów mogą być przeznaczone do użycia z konkretnymi gazami osłonowymi – informacji na ten temat należy szukać w materiałach udostępnianych przez producenta.
Szeroki wybór drutów spawalniczych można znaleźć w ofercie firmy Prolit. Sprzedaje ona także urządzenia i akcesoria spawalnicze. W asortymencie znajdują się też m.in. materiały i artykuły elektroinstalacyjne oraz narzędzia ręczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana