W jakich sytuacjach sporządza się opinię geotechniczną?
Inwestycja budowlana wymaga przed jej rozpoczęciem zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji związanej z wieloma elementami realizowanego przedsięwzięcia. Jednym z dokumentów jest natomiast między innymi opinia geotechniczna. Czym wobec tego ona jest, z jakich elementów się składa i w jakich przypadkach jest ona wymagana?
Kiedy konieczne jest sporządzenie opinii geotechnicznej?
Opinia geotechniczna zgodnie z przepisami ustawy o Prawie budowlanym jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę, w przypadku dwóch rodzajów projektów. Pierwszy z nich to projekt architektoniczno-budowlany, natomiast drugi — techniczny. Oznacza to więc, że każdy budynek, niezależnie od kategorii geotechnicznej wymaga sporządzenia opinii geotechnicznej.
Czym jest opinia geotechniczna i kto ją może sporządzić?
Opinia geotechniczna to dokument, który zawiera informacje związane z jakością podłoża gruntowego w miejscu, w którym ma być realizowana inwestycja budowlana. Na jej podstawie projektowane są wszelkie prace terenowe oraz związane z posadowieniem budynku. Dlatego też musi zostać ona wykonana przed rozpoczęciem budowy. Opinie geotechniczne można zlecić inżynierom z Laboratorium Drogowego DROG-LAB, którzy sporządzą ją na podstawie przeprowadzonych badań gruntu.
Z jakich elementów powinna składać się opinia geotechniczna?
Wzór opinii geotechnicznej określony został w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych. Zgodnie z nim musi ona więc składać się z dwóch części:
opisowej prezentującej takie informacje jak między innymi wysokość zwierciadła wód gruntowych, opis warstw podłoża gruntowego, wraz z głębokością ich zalegania oraz ich stopniem plastyczności czy też zagęszczenia i wilgotności,
graficznej, w formie planu sytuacyjnego, na którym zawarte są punkty wykonywania odwiertów, linie przekrojów geotechnicznych oraz warstwy gruntu w przekrojach.
Dodatkowo opinia geotechniczna bardzo często zawiera również zalecenia związane z technologią wykonania fundamentów, na których ma być posadowiony budynek, a także informacje o możliwości podpiwniczenia go oraz wyniki laboratoryjnych badań wód gruntowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana