W jakich pojemnikach można przechowywać lekarstwa?
Przy leczeniu rozmaitych chorób stosuje się różnego rodzaju środki farmaceutyczne. Skuteczność działania leków uzależniona jest m.in. od trzymania ich w odpowiednio przystosowanych do tego celu pojemnikach. Wiele osób zastanawia się, czy lekarstwa należy koniecznie przechowywać w oryginalnych buteleczkach i blistrach, czy też można je przenieść do innych opakowań. W tekście znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
Przechowywanie leków w domu – ogólne zasady
Przy przechowywaniu lekarstw w domu trzeba pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Przede wszystkim tego typu środki należy trzymać w miejscu suchym i chłodnym, z dala od grzejników i innych źródeł ciepła. W większości przypadków najlepiej sprawdza się temperatura pokojowa, choć w przypadku niektórych środków wskazane jest ich trzymanie w lodówce. Leków nie wolno wystawiać na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.
Lekarstwa muszą być przechowywane w firmowym, opatrzonym etykietą, opakowaniu. Mogą to być blistry albo butelki na lekarstwa wytwarzane m.in. przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „LOTIO”. Nie można przelewać ani przesypywać leków do pojemniczków po innych farmaceutykach ani produktach spożywczych. Butelki z syropem powinny być trzymane w kartonikach. Jeśli dane opakowanie jest wyposażone w środek pochłaniający wilgoć, nie można go usuwać aż do momentu ukończenia specyfiku. Ponadto należy raczej unikać mieszania różnych leków w jednym opakowaniu. Blistrów nie można obcinać. Mogłoby to bowiem doprowadzić do naruszenia folii ochronnej.
Jakie wymogi muszą spełniać pojemniki na leki?
Oryginalne opakowania farmakologiczne produkowane są zgodnie z wymogami określonymi w dokumencie Farmakopea Polska IX wydanym w 2017 roku. Zgodnie z nim pojemniki na leki dzieli się na artykuły mające bezpośredni kontakt z preparatem leczniczym oraz zewnętrzne, w których umieszcza się opakowania bezpośrednie. Do tych pierwszych zalicza się m.in. blistry oraz butelki na lekarstwa z Warszawy, które produkuje się z odpowiednio dobranych materiałów. Tworzywa te muszą chronić lek przed zniszczeniem, światłem oraz zawilgoceniem. Nie mogą one przy tym wchodzić w reakcję z danym specyfikiem. Opakowania na środki farmaceutyczne muszą także wyróżniać się szczelnym zamknięciem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana