W jaki sposób zamocować trwale tabliczkę znamionową?
Tabliczki znamionowe stanowią swoistą wizytówkę czy dowód osobisty wielu urządzeń, maszyn przemysłowych i rolniczych, samochodów. Muszą zostać wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów. Ważny jest także odpowiedni sposób zamocowania. Czym dokładnie są tabliczki znamionowe i jakie informacje na nich widnieją?
Czym są tabliczki znamionowe?
Tabliczki znamionowe to etykiety z najważniejszymi informacjami dotyczącymi danego urządzenia, maszyny przemysłowej lub rolniczej, pojazdu. Dają one informacje zwrotne na temat użytkowania, naprawy sprzętu, wymiany jego poszczególnych sprzętów. Polskie prawo nakłada obowiązek ich umieszczania na każdym sprzęcie.
Na tabliczkach znamionowych umieszcza się precyzyjne informacje, np. nazwa producenta, modelu, rok produkcji i numer seryjny, poszczególne parametry (moc, udźwig). Najczęściej mają one formę tekstu pisanego, ale czasem też schematu graficznego, grafiki, kodu kreskowego. Wszystkie informacje powinny zostać naniesione w sposób czytelny, trwały.
Tabliczki znamionowe są sztandarowym produktem od firmy produkcyjnej Alumart z Poznania.
Producenci umieszczają tabliczki znamionowe na miejscu mało widocznym, które nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu urządzenia, a jednocześnie dostępnym dla użytkownika. Jest to spód, bok, tył maszyny.
Jak zamocować tabliczkę znamionową do urządzenia?
Istnieje kilka metod mocowania tabliczek znamionowych do danego urządzenia. Może być to nitowanie, przykręcanie, spawanie lub klejenie.
Nitowanie można wykorzystać tylko tam, gdzie da się bezproblemowo i bezpiecznie nawiercić otwór na wylot. Jest to szybkie i praktyczne rozwiązanie. Inna popularna metoda – przykręcanie – polega na gwintowanie grubszych ścianek, a następnie wkręcanie śruby. Jeśli dana tabliczka jest na stałe, śruba musi zostać wklejona na klej o wysokiej sile wytrzymałości.
Spawanie tabliczek znamionowych to mało stosowana technika. Wynika to z dużego prawdopodobieństwa uszkodzenia zarówno jej, jak i urządzenia podczas mocowania. Po spawaniu należy także oczyścić i oszlifować całość.
Klejenie to najestetyczniejsza metoda łączenia tabliczek znamionowych. Używa się do tego specjalistycznych klejów konstrukcyjnych. Po sklejeniu nie ma właściwie możliwości oderwania tabliczki – jeśli do tego dojdzie, zostanie ona zniszczona.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana