W jaki sposób rozpoznaje się tężyczkę i jak ją leczyć?
Tężyczka objawia się mimowolnym skurczem mięśni oraz zaburzeniami czucia, przeważnie w okolicach twarzy, kończyn i krtani. Najczęściej wiąże się z niskim poziomem wapnia we krwi. Jednak może być też spowodowana innymi nieprawidłowościami metabolicznymi. Niestety w wielu przypadkach objawy tężyczki nie są oczywiste. Jak zatem prawidłowo ją rozpoznać i jakie podjąć leczenie? Podpowiadamy.
Czym jest spowodowana tężyczka?
Tężyczka jest bardzo często spowodowana niskim poziomem wapnia we krwi (hipokalcemia). Pierwiastek ten wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów komórkowych, takich jak:
- aktywność neuronów,
- skurcze mięśni,
- wydzielanie hormonów,
- krzepnięcia krwi.
Poziom wapnia we krwi jest regulowany przez hormony powstające w przytarczycach, niewielkich narządach znajdujących się blisko tarczycy. Ich głównym zadaniem jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforowej. Jako że mają one bezpośredni wpływ na regulację ilości wapnia, stan niedoczynności przytarczyc może przyczynić się do wywołania tężyczki w organizmie. Stan ten może wystąpić w wyniku zaburzeń autoimmunologicznych, chorób genetycznych lub chirurgicznego usunięcia tych narządów.
Symptomy tężyczki
Tężyczka posiada całe spektrum objawów, od łagodnych zaburzeń czucia, do ciężkich powikłań, zagrażających życiu. Łagodne objawy obejmują drętwienie wokół ust, czy pieczenie lub mrowienie dłoni i stóp (parestezje). W ciężkich przypadkach mogą pojawić się skurcze krtani, które utrudniają oddychanie. Diagnostyka jest o wiele trudniejsza, jeśli tężyczka występuje w formie utajonej. Wówczas pojawiają się napady paniki, ogólne poczucie zmęczenia, niepokoju oraz przewlekłe bóle i skurcze mięśni. W celu prawidłowego rozpoznania warto udać się do specjalistycznej placówki, takiej jak Dobra Diagnostyka w Gdańsku, Gdyni bądź Warszawie.
Leczenie tężyczki
Najwłaściwszą metodą identyfikującą tężyczkę, która przebiega w formie utajonej, jest przeprowadzenie badania elektromiograficznego, tzw. próby tężyczkowej. Na podstawie próby tężyczkowej lekarz jest w stanie natychmiast stwierdzić czy ma do czynienia z tężyczką, czy też nie i dobrać odpowiednie leczenie. Ciężki przebieg tężyczki wymaga stosowania dożylnych preparatów zawierających wapń w warunkach szpitalnych. Ważne jest, aby sprawdzać poziom magnezu podczas uzupełniania wapnia. Zwykle są to preparaty zawierające wapń, witaminę D oraz magnez. Jeśli na przykład przyczyną tężyczki okażą się guzy przytarczyc, to należy rozważyć ich chirurgiczne usunięcie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana