Trenażer oddechowy jako wsparcie w treningu płuc
Mięśnie oddechowe – podobnie jak wszystkie inne – można skutecznie wyćwiczyć, zwiększając ich wydolność, a tym samym ułatwiając sobie oddychanie i podnosząc tolerancję wysiłku. Do takiego treningu służą aparaty zwane trenażerami oddechowymi. Czym są, na jakiej zasadzie działają i kiedy warto z nich korzystać? Odpowiemy na te pytania w tym artykule.
Czym jest trenażer oddechowy?
Trenażer oddechowy przypomina z wyglądu inhalator – ma ustnik i obudowę, a wewnątrz niej specjalny tłok lub sprężynę. Odpowiadają one za stawianie oporu podczas wdychania powietrza, co zmusza mięśnie międzyżebrowe i przeponę do zwiększonego wysiłku. W wielu aparatach poziom obciążenia można regulować i w miarę ćwiczeń podnosić sobie poprzeczkę. Wydech odbywa się bez przeszkód.
Zasadniczo trenażery oddechowe można podzielić na dwa rodzaje:
aparaty manualne – mają trzy komory o różnej objętości, a w każdej z nich umieszczona jest plastikowa kulka, która unosi się podczas wdechu – ćwiczenie polega na jak najdłuższym utrzymaniu kulek w górze;
aparaty automatyczne – mieszczą się w dłoni, opór stawiany przy wdechu jest sterowany elektrycznie, poszczególne modele różnią się stopniem zaawansowania i dodatkowymi funkcjami.
By aparat – niezależnie od rodzaju – spełnił swoją rolę, ćwiczenia z jego użyciem powinny być wykonywane systematycznie i przez odpowiednio długi czas. Pierwsze efekty można zauważyć już po kilku dniach.
Komu polecane są aparaty do treningu mięśni oddechowych?
Pierwsze aparaty do treningu oddechu stworzono z myślą o sportowcach chcących poprawić wydolność i wytrzymałość organizmu, by osiągać lepsze wyniki. Po pewnym czasie zauważono, że ćwiczenia z ich wykorzystaniem mają korzystny wpływ na osoby cierpiące na choroby płuc, astmę czy mukowiscydozę. Regularne treningi podniosły jakość ich codziennego życia, ułatwiając oddychanie – a co za tym idzie codzienne funkcjonowanie – mówi pracownik stacjonarnego sklepu medycznego Medseven w Bydgoszczy.
Ćwiczenia z trenażerem oddechowym są dzisiaj zalecane w zasadzie wszystkim, ponieważ pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Najczęściej jednak korzystają z nich:
sportowcy i osoby aktywne fizycznie;
zawodowi muzycy grający na instrumentach dętych oraz wokaliści;
nauczyciele i inne osoby pracujące głosem;
osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i inne schorzenia układu oddechowego;
pacjenci po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej;
pacjenci obłożnie chorzy i długotrwale leżący;
osoby, które chorowały na COVID-19;
palacze;
dzieci mające problemy logopedyczne.
Istnieją również przeciwwskazania do stosowania aparatów do treningu mięśni oddechowych. Należą do nich odma płucna, nadciśnienie płucne, przebyte złamania żeber, osteoporoza i spadki saturacji poniżej 94 procent.
Korzystanie z trenażerów oddechowych to cenny element profilaktyki chorób płuc i układu oddechowego. Ponadto ostatnie badania wykazały, że mogą obniżyć ciśnienie krwi, redukując zagrożenie chorobami układu sercowo-naczyniowego. Warto zaopatrzyć się zatem w prosty lub bardziej zaawansowany model (w zależności od potrzeb) i poświęcić kilka minut dziennie na takie ćwiczenia. Z pewnością korzystny wpływ na zdrowie, kondycję i samopoczucie będzie wyraźnie zauważalny!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana