Sprzęt przeciwpożarowy w zakładach pracy
Odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy to bardzo istotny element całego systemu bezpieczeństwa w zakładach pracy. Szkolenia z zakresu BHP i ppoż. powinny obejmować treści informujące nowych pracowników o sposobie postępowania w sytuacjach awaryjnych. Ważne, aby wszyscy zatrudnieni wiedzieli, jak korzystać z dostępnego wyposażenia w razie wystąpienia pożaru.
Kto odpowiada za bezpieczeństwo w miejscu pracy?
Według przepisów zawartych w ustawie o ochronie przeciwpożarowej do zapobiegania pożarom w budynkach zobowiązane są osoby fizyczne, osoby prawne oraz organizacje i instytucje z nich korzystające. Wymienione podmioty wraz z właścicielami i zarządcami budynków ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów ppoż.
Należy zwracać uwagę na przestrzeganie przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych. Obowiązkiem jest również zapewnienie odpowiednich urządzeń i gaśnic, a także ich konserwacja i naprawa. Dodatkowo osobom przebywającym w miejscu pracy trzeba zapewnić bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji. Budynek i teren wokół niego musi być przystosowany do prowadzenia akcji ratowniczej.
Jakie obowiązki ma pracodawca z zakresie ochrony przeciwpożarowej?
Na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zgodnie z kodeksem pracy osoba zatrudniająca pracowników musi pilnować przestrzegania przepisów oraz zasad bhp. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek uchybień jest on zobowiązany do jak najszybszego rozwiązania powstałych nieprawidłowości.
Przełożony musi zapewnić pracownikom środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy, ewakuacji, a także zwalczania pożaru. Wiele firm, np. firma Karo, oferuje profesjonalne sprzęty do ochrony przeciwpożarowej, takie jak:
gaśnice przenośne i przewoźne (agregaty),
znaki ppoż., ewakuacyjne, BHP i inne,
hydranty, węże hydrantowe i akcesoria.
Oprócz tego pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzania regularnych przeglądów i konserwacji gaśnic oraz sieci hydrantowej. Powinien również dopilnować, aby zostały opracowane instrukcje bezpieczeństwa pożarowego oraz ocena zagrożenia wybuchem w danym zakładzie pracy.
Ponadto właściciel firmy zatrudniającej pracowników musi zadbać o organizację szkoleń i kursów z zakresu BHP i ppoż. Ustawa zobowiązuje pracodawcę do udzielenia kadrze informacji o możliwych zagrożeniach występujących w zakładzie pracy. Trzeba także zadbać o wyeliminowanie lub ograniczenie zagrożeń występujących w miejscu pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana